Yetişkinlerde Pişik Problemi

Pişik denildiğinde daha çok bebekler ve çocuklar  akla gelebilir. Fakat yetişkin bireylerde  de görülebilmektedir. Yetişkin insanlarda pişik daha çok yaz aylarında ortaya çıkan kaşıntı, ıslaklı, kaşımayla ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir hastalıktır. Her ortamda pişik olan yerleri kaşıyarak rahatlama sağlanamadığı için hastaya ciddi sıkıntı verebilmektedir.

Yaz aylarında olması akla aşırı terlemeyi getirse de yetişkin birey pişiklerinde bir çok sebep sayılabilir ve tedaviye bu sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla başlanmalıdır.

Yetişkinlerde görülen pişik nedenleri;

-Makat bölgesinin aşırı temizliği;

-Makat bölgesinin ıslaklığı;

-Kimyasal içeren mendil kullanımı;

-Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.

-Dış basur

-Dar kıyafet

-Sentetik iç çamaşırlar

-Kadın bağı

-Aşırı kilo

-Yetersiz temizlik; Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.

-Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı.

-Bölgenin nemli bırakılması

Tedavide sebep olabilecek bu etkenler ortadan kaldırılmasına rağmen pişik devam ediyorsa ilgili uzmana muayene olup kortizonlu kremler ya da pomatlar kullanılmalıdır. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için kısa süre kullanılmalıdır.

yetişkinlerde pişik

Tedaviyle düzelen pişik yeniden ortaya çıkarsa sebepler yeniden gözden geçirilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuklarda görülen pişiğin sebepleri ve tedavisi daha farklıdır. Genellikle idrar veya dışkının uzun süre bölgede kalmasıyla oluşur, yaz aylarında aşırı terlemede pişiğe sebep olabilir. Tedavide makat kaşıntıları ve pişiğe özel geliştirilmiş Pruzon Merhem benzeri ürün kullanımıyla bir günde düzelir. Tekrarından korunmak için sebebi bulup engellemek doğru yaklaşım olur ancak tekrarlaması halinde tedavi yeniden uygulanabilir. Sebep olabileceklerin yaşamdan çıkarılması en pratik çözümdür.

11 Comments

 1. Merabalar benim yaklaşık 2 aydır makat bölgesinde kaşıntı var özellikle geceleri.pruzon kullandım fakat geçmedi dikkatimi çeken dış başvuru fark ettim ondan olabilir mi?sizin bana önerimiz ne olur acaba teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Gece kaşıntısı kıl kurdu düşündürür dışkı tahlili yaptırın

 2. Merhaba 15 yaşım var.Ne kadar utansam da sormak istiyorum.Ben eşcinsel değilim(belkide artık öyleyim çıldırmak üzereyim derdimi de hiçkimseye anlatamıyorum) ama eşcinsellikle ilgili rüyalar görmeye başladım.Ondan sonra cinsel kimlik bunalımına girdim(Bu psikolojik sorun olduğundan pek değinmeyecem)
  Bundan 4 gün sonra da ya eşcinsel olursam diye korkmaya başladığım zaman anüs bölgesinde anlam veremediğim bir hiss oluşdu.Kıllar rahatsızlık veriyo gibi birşey.Tüm günü ağladığımdan derdimi hiç kimseye söyleyemediğimden tüm gün boyunca bu rahatsızlık devam ediyo.Amma başka şeyler düşündüğüm zaman geçiyo.
  Hiç bir doktor da internetden cevap vermiyo.Kendim para kazanacak yaşda da değilim hiç kimseye anlatamıyorum derdimi.Ağlamaktan bıktım nolur anlayın beni bu kadar çaresiz olmasam böyle şeyler yazmazdım.
  Şimdi bu sorun eşcinsellikle mi alakalı?Yoksa korkudanmı?Yoksa makat hastalığımı lütfen cevap verin
  Op Dr Atilla Kaya
  kendine bir uğraşı bulmalısın.bu tür düşünceler aklına geldiğinde seni rahatlatacak,dikkatini dağıtacak başka şeylerle ilgilen.insanlar bazen bazı şeyleri takıntı haline getirdikleri için hasta olurlar.bu durumu öyle kabul edip kendine farklı şeyler telkin etmelisin.gerkirse okul psikoloğundan yardım alabilirsin

 3. Merhabalar 18 yaşındayım. 2 haftadır makatımda kaşınma ve biraz acı oluyordu. 2 gün önce çevresinin kızardığını farkettim. Dışkıma baktım kan yok ama tuvalet kağıdında çok az oluyor. Ne yapmalıyım pişik midir bu ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama varsa anoskopi muayensi mutlaka yapılmalı

 4. Makat bölgemde uzun zamandır kaşıntı vardı bir süredir travazol kullandım iyiydim ama 4-5 gündür pisik ve mantarlanmalar oluştu krem etki etmiyor canım cok açıyor. Kaşıntı ve acı hissi yüksek derecede
  Op.Dr.seher Şirin
  dermatologa görünmelisiniz

 5. Ya benim 14 yaşım var her zaman dışkı yaptıkdan sonra popom pişik oluyo çok yıkıyom sonra kuruluyom ondan sonra popom kaşınıyo geceleri kaşıntıdan ağlıyorum annem bebek pudrası sürüyo gecmiyo iki gün once pişik geçdi sonra yine oluşdu neden olur acaba?
  Op.Dr.A.Şahap Barlas
  pişik için pruzon pomat kullanabilirsin.bölge temizliğini yumuşak hareketlerle yapmalısınız

 6. 3 gun arayla anüs bölgemde kaşıntı oldu bugünde kızarıklık var akıntı var gibi hissediyorum ama yok endişelenecek bir durummu

  1. muayene olmanızda fayda var.

 7. Lafı uzatmadan soruma geçiyorum
  Benim 3 gündür dinmek bilmeyen makat etrafında ileri derecede pişik gibi şeyler oldu acile gittim akşam 1-2 krem verdiler ancak etkisi 1 saat sürüyor kremin gece yatamıyorum ağlıyorum artık dayanamıyorum ne yapmalıyım ?
  (Bayanım)

  1. sadece duru suyla yıkayın,sabun vb kimyasallar kullanmayın,kuru tutun.pruzon pomat kullanabilirsiniz.araya pamuklu kumaş koyun cilt yüzeyleri birbirine temas etmesin.pamuklu çamaşır giyin,sentetik ürünlerden kaçının,acı-baharatlı,turşu-salamura yiyecekler tüketmeyin bu önlemlerle düzelmezse dermatologa gdin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hem makat bölgemde aciri derece de aci kaşıntı var hem ön tarafta pisik oldum yürüyemiyorum bile pişik kremini pudra Her şeyi kullandım fayda etmedi

  1. makat bölgesinde acı kaşıntı pek çok nedenle olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir.acı-baharatlı,turşu-salamura yiyeceklerden kaçının,sabun vb kimyasalları bölge temizliğinde kullanmayın,sadece duru suyla yıkayıp kuru tutun,pruzon pomat kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018