Anal Fissür Makatta Kaşıntı Yapar mı?

Anal Fissür Anal fissür (makatın çatlaması) anüs bölgesinin en sık görülen ikinci hastalığıdır. Birinci sırayı hemoroid (basur) hastalığı alır ve her iki cinste yaklaşık aynı oranda görülür. Anal fissürün (makat çatlağı) kadınlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla biraz daha fazladır.

Anal fissürde (makat çatlağı) en sık görülen bulgu % 99 oranıyla ağrıdır. Bu ağrı bazen hastayı ağlatacak düzeylerde olabilmektedir. İkinci en sık görülen bulgu % 70 oranıyla kaşıntıdır. Kaşıntı genellikle çok şiddetli olmaz ve çatlak iyileştiğinde kaşıntı da kendiliğinden düzelir. Çatlak tedavi edilmediği sürece kaşıntı ilaçları yetersiz kalır.

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür kelimesine yabancı ve hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz sizi problemle ilgili en geniş detayların verildiği bir web sitesi linki önereceğim. https://www.analfissur.com

4 Comments

 1. yaklaşık biryıl önce genel cerrahi uzmanı tarafından iğne ile uyşturularak yakma yaptı anal fissür yırtık vardı ağrım geçti ama kaşıntılarım hala geçmedi,sürekli kaşıntı oduğu zaman merhem sürüyorum,hocam nedeni ne olabilir,tekrar ameliyat olmam mı lazım….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ragad veya akıntı olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 2. Benim yaklaşık 2 yıldır akıntıyla beraber makatımda aşırı kaşıntım oluyor tuvalete gidip akıntı mı kaşıyarak temizledikten sonra 2 saat geçmeden yine aynı şey oluyor bu yüzden hiçbir yere gitmek dahi istemiyorum birçok genel cerrahi doktoruna gittim anal fissür dendi hatta klonoskopi sonucundada anal fissür çıktı ameliyat olacağım acaba ameliyattan sonra kaşıntım gider mi yoksa başka bi hastalık olabilir mi ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Kaşıntıyla beraber akıntı da olduğu için anal fistül de olabilir.IDEA klinikleri makat hastalığına spesifik çalışmaktadır.Fissür ise bile ameliyatsız tedavi yöntemlerimiz var.SGK lı hastalara muayene ücretsiz. Gelirseniz değerlendirip ameliyatsız uygun tedavi yöntemlerini önerebiliriz.
  Geçmiş olsun

 3. Makatimda son 5 gündür başlarda az olmak üzere ağrı var. Bugün ağrının şiddeti arttı. Arada bi kaç kere kanda geldi. Sorun nedir ? En azından geçici bi ilaç önerebilir misiniz bi iki günlük .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.kanamanın kötü huylu bir nedenide olabilir.ertelemeden muayene olmalısınız

 4. 4 ay öncebotox tedavisi oldum süreci hızlandırmak adına bi ay önce lazer ile oluşan yırtıklar doktorum tarafından yakıldı ,fakat ameliyattan 15 gün sonra meme oluştu ve saat 12 yönündeki yırtık halen duruyor kanamam akıntım vs yok sadece çok az kaşıntı oluyor ,yırtığın iyileşmemesi normal mi çünkü diğer yırtıklar iyileşti tekrar botox yada ameliyat olmam gerekir mi bu durum beni korkutuyor…
  Op Dr Ergun Aygören
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz iyileşemez.alışkanlıklarınızı düzenleyin ,dışkılama öncesi ve sonrası sıcak oturma banyosu yapın.botox tedavisi tekrarlanabilir

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018