Makat Kaşıntısı Yapan Gıdalar

Makatta kaşıntı nedenleri konusunda uzmanımız detaylı bilgi vermiş olmakla birlikle makat kaşıntısına sebebiyet veren faktörlerden biriside beslenme ve tükettiğimiz gıdalara bağlı olarak meydana gelen makat kaşıntılarıdır. Peki hangi gıdalar makat kaşıntısı riskini artırır. Beslenme ve diyet konusunda uzmanlaşmış hekimlerimizin hazırladığı makat kaşıntısı yapan gıdalar konusunu incelemelisiniz.

Makat kaşıntısına sebep olan gıdalar

Makata kaşıntı yapabilen sebeplerden bir grubuda gıdalardır. Bu gıdalar tüketen herkeste kaşıntıya sebep olmaz. Önemli olan kişisel hassasiyettir. Gıdaların direk etkisi yanında alerji benzeri reaksiyonda soruna sebep olabilmektedir.
Makat kaşıntısı olan kişi bölgesel olarak uygulanan merhem ve kremlere ek olarak kaşıntı sebebi olabilecek bu gıdaları diyetinden çıkarmalı ve zamanla yeniden yemelidir. Yediği gıdalardan kaşıntı sebebi olduğunu tespit ettiği gıdayı diyetinden çıkarmalı ve bir daha tüketmemelidir.

Sıklık sırasına göre makat kaşıntısına sebep olan gıdalar

-Turşu (ne turşusu olduğu önemli değildir. Daha çok mayalanma ve sirkeye bağlıdır)
-Patlıcan (içeriğindeki asit yapısındaki maddeye bağlıdır ne şekilde pişirildiği önemsizdir)
-Domates (patlıcan gibi asit içerir her şekilde rahatsız edebilir salatası daha çok rahatsız edebilir). Domateste görülebilen bu durum domates salçası için geçerli değildir. Özellikle çiğ domates yenmesi hainde kaşıntı olması daha sık rastlanan durumdur.
-Acı; direk rahatsız edici olarak yanma hissi yapar ve kaşıntı yapabilir.
-Baharatlar; yoğun baharatlı beslenenlerde daha sık makat kaşıntısı görülür.
-Mayalı içecekler; bazı kişiler bira ve şarap içtiğinde makat kaşıntısının arttığını ifade eder.

Hangi gıdanın kaşıntıya sebep olduğunu kişi kendi bulmaya çalışmalıdır. Sayılan gıdaların hepsi kaşıntı yapmaz. Biri veya ikisi yapabilir. Bu sebeple tüm bu gıdaları diyetten çıkarmak gereksizdir.
Özellikle gece artan makat kaşıntıları akla kıl kurdu olabileceğini getirir. Kıl kurdu tedavisi aile boyu yapılması gerektiğinden kesin teşhis için dışkı tahlili yaptırmalı varsa kıl kurdu tedavisi yaptırmalıdır.
Makat kaşıntısı sebebi olarak gıdaları diyetten çıkarmadan önce aşırı temizlik, makat bölgesinin kurutulmaması, dar kıyafet, aşırı kilo gibi olabilecek diğer nedenler ortadan kaldırılmalıdır.  Kaşıntının kısa sürede düzelmesi için eumovate veya beklazon benzeri kortizon içeren kremler ya da pruzon merhem kullanılabilir.

1 Comment

  1. Hayirli aksam ben 4 5 gun once asiri derecede ishal oldum siyah kum gibi ve isahal gecti ilac kullandim simdiyse makatimda asiri derecede kasinti yanma tuvalete sikarken yanma oluyor kasinti daha oncede varmi ama yanma yoktu ne yapmamliyim acol cevap lutfen

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018