Anal Kaşıntı

Anüste kaşınma belirtileri; aslında bunlar belirtiden çok eşlik eden şikayetlerdir. En önemli bulgu kaşıntıdır ve genellikle gece daha çok rahatsız edebilmektedir. Gündüz kaşıntı olması özellikle sosyal yaşamda kişiye ciddi sıkıntı verebilir. Gece odasında rahatça kaşıyabilirken gündüz iş başında (öğretmenin derste kaşıyamaması gibi) kaşımak mümkün olmaz ve kişi kısır döngüye girer. Kaşıntının yanı sıra şunlar olabilir.

Islaklıktan kaynaklanan anal kaşıntı; Kaşıntıya sebep olan hastalık makat bölgesinde cilt salgısı arttığından bölge daha nemli ve hatta bazen tamamen ıslaktır. Bu ıslaklık kişinin çamaşırını kirletecek düzeylerde olabilmektedir.

Ciltte kabalaşmaya bağlı kaşınmalar; Anüs bölgesi cildi normalde ince ve zariftir. Kaşıntı sebeplerinden anal dermatit olduğunda cilt daha kalın ve kabadır. Bu kabalığı kişi meme gibi değerlendirebilir. Cilt bu kadar kabalaşmıştır ama dayanma gücü azalmıştır.

Cilt yumuşaklığında (elastikiyet) azalma; Makat bölgesi cildi iki parmak arasına alınıp gerildiğinde kısmen uzar dermatit oluştuysa cildin bu elastikiyeti azalır. Elastikiyet kaybı dışkılama sırasında da rahatsızlık verebilir.

Kanama; Cilt kalınlaşmıştır. Ama buna karşın çok zarifleşmiştir. Basit kaşımayla bile cildin yüzeyi sıyrılır ve iç çamaşırı kirletecek kadar az bir kanama olabilir. Genellikle abartılı kanam olmaz.

Kötü koku; Makat bölgesinin salgısı kokuşabilecek içeriğe sahiptir. Salgı artınca koku rahatsız edecek düzeylere gelebilir. İltihaptaki cerahata yakın bir pis koku ortaya çıkabilir.

Memeler oluşması; Normalde makat bölgesindeki memeler basur olarak değerlendirilir. Makat kaşıntısında ortaya çıkma anal dermatitte cilt meme görünümü alacak kadar kabalaşabilmektedir. Bu gerçek bir meme değildir ve tedaviyle ciddi düzeyde geriler.

Akıntı olması; Cilt hassasiyeti arttığından bölgede salgı artışı olur ve hasta bunu akıntı gibi yorumlar, gerçek anlamda akıntı değildir. Kaşıntı tedavisiyle düzelir. Anal bölgedeki akıntı genellikle bir delik olan fistülde görülür. Bu hastalıktaki akıntı fistüldeki gibi bir delikten değil genel bir salgı şeklindedir.

Çamaşırın kirlenmesi; Aşırı salgıya bağlı iç çamaşırda kahverengimsi kirlenme olur. Hasta sık çamaşır değiştirmek zorunda kalır. Çamaşırdaki lekeler kaşınmaya bağlı tahrişten dolayı kanlı da olabilir. Kaşıntının doğru şekilde tedavisi yapıldığında bu klinik bulgularda belirgin düzelme olur.

Anal Bölge Kaşıntısı Nedenleri;

Bir çok şey sayılabilir ama genellikle kesin sebep net bir şekilde belirlenemez. Hastanın kendisi bu sebepleri zamanla tespit etmeye çalışır ve hayatından çıkarır.

Anüs kaşınması sebebinin muayene ve tahlil yapılarak kesinleştirildiği iki durum vardır; biri makat çatlağı diğeri dışkı parazitleridir. Dışkı parazitlerinden en sık görüleni kıl kurdudur. Ülkemizde temiz su kullanımı arttığı ve hijyen kuralları daha yaygın bir şekilde uygulandığı için kıl kurdu hastalığı giderek daha az görülmektedir. Altyapı sorunlarının devam ettiği varoşlarda daha sık görülür. Anal kaşıntılar arasında en az görülen sebep kıl kurdu denilebilir.

Makatta kaşıntı yapan sebepler sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir;

-Bölgenin aşırı temizliği; Sabun gibi temizlik maddelerinin sık kullanılması makat bölgesinin kendini koruyan tabakasını temizlediği için cilt elastikiyetini ve korunma yeteneğini kaybettiği için kaşınmaya sebep olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca temizlik sadece duru suyla  yapılmalıdır.

-Anüs bölgesinin nemi; Banyo ve tuvaletten sonra makat bölgesinin kurutulmaması nemin uzun süre kalmasına ve cildin hassaslaşmasına sebep olabilir. Her temizlikten sonra net bir şekilde kurulama yapılmalıdır. Hatta salgı fazlaysa araya bir parça tuvalet kağıdı konmalıdır.

-Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı; Değişik kimyasal maddeler içeren ıslak mendiller alerji benzeri reaksiyona sebep olabilir. Kullanılmaması daha doğru olur.

-Gıdalar; turşu, patlıcan, domates, acı veya diğer baharatlar, çikolata ve kahve kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir. Tespit edilen bu gıdalar tüketilmemelidir.

-Dış hemoroid; büyük dış hemoroidler sürtünmeye ve az havalanmaya sebep olduğundan kaşıntı yapabilir. Dış hemoroid varsa tedavi ettirilmelidir.

-Dar pantolon; Elastiki iç çamaşır ve dar pantolon bölge havalanmasını azaltarak nem ve aşırı sürtünme sonucu cildi rahatsız edebilir.

-Sentetik kıyafetler; Jarse ve benzeri sentetik iç çamaşırları cildi tahriş edebilir. Pamuk veya keten iç çamaşır giyilmeli.

-Kadın bağı; Birçok kadın pedini iç yüzeyi sentetiktir ve cildi hassaslaştırabilir. Pamuk iç yüzeyliler tercih edilmelidir.

-Şişmanlık; Aşırı kiloda kalçaların birbirine çok sürtünmesi ve kalça aralarının havalanamaması bölgenin ıslanmasına ve tahrişine neden olur. Bu sebeple kilo verilmelidir.

-Yetersiz anal temizlik; Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş edebilir.

-Kalitesiz tuvalet kağıdı; toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtları kimyasal içerebilir ve sert olabilir.

-Parazitler; Barsak parazitlerinden özellikle kıl kurdu kaşınma yapabileceğinden tedavisi yapılmalıdır.

Makat kaşınması olan kişi öncelikle olabilecek bu sebepleri düzeltmeli buna ek olarak kaşıntının daha çabuk gerilemesi için Pruzon pomad kullanmalıdır. Kortizonlu merhemler de kullanılabilir. Ancak yan etkileri fazladır. Kortizonlu kremler bilindiği gibi ciltte geri dönüşümsüz hastalıklara sebep olabilmektedir. Pruzon ilk uygulamada saatler sonra kaşıntıda ciddi oranda düzelme sağlar. Ancak tam düzelinceye kadar devam edilmeli ve tekrar ortaya çıkmasını engellemek için kaşıntı yapabilecek sebeplerden uzak durulmalıdır.

Anüs kaşınması tedavisi

Anal ve genital bölge kaşıntılarının tedavisine özel geliştirilmiş “Pruzon merhem” kaşıntı sorununu 2 günde geçirir ancak tedaviye birkaç gün daha devam etmek doğru bir yaklaşım olur.

Tedaviye ek olarak şu önlemlerinde alınması gerekir.

Makat kaşıntısı diğer hastalıklar gibi sebebin ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesiyle geçer. Muayeneyle tespit edilen makat çatlağı varsa veya dışkı tahlili ile kıl kurdu teşhisi konulduysa bunlar tedavi edilmelidir. Bu iki hastalık gibi net sebep ortaya konulamıyorsa sebep olabilecek şu durumlar  tespit edilip önlenmelidir.

-Anüs ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir. Aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerini de yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir. Makat kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir. Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır. Banyoda ve tuvalette sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır. Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.

-Anal kaşıntının en sık görülen ikinci Sebebi bölgenin nemidir. Fazla nem hastalığın oluşmasına, iyileşmenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir.Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kuruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.

-Üçüncü sıklıkta gıdalar gelmektedir. Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan, domates ve bazı baharatlar tespit edilmeli ve kaşıntı yapan ,kaşıntıyı azdıran yada iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

-Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyona sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir bu sebeple bu tür temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

-Dış hemoroidler havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.

-Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur. Dar iç çamaşırı, etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

-Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir. Bu sebeple kaşınma sorunu olan kişiler pamuk veya penye giymelidir.

-Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir. Pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.

-Aşırı kilo bölgenin havalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

-Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır. Çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntıya neden olabilir.

-Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır. Tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.

-Kaliteli tuvalet kağıdı kullanılmalıdır. Çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar olabilir.

-Ters ilişki kaşıntı yapmaz ancak kayganlaştırmak için kullanılan maddeler kaşıntı yapabilir.

Makat kaşıntısı tedavi edildikten sonra bu sebeplerden tespit edilen varsa tekrarından kaçınılmalıdır. Yoksa kaşıntı yeniden başlayabilir.

Kaşıntı tedavisinde yaygın olarak yazılan kortizonlu kremlerin ciddi yan etkileri olduğu bilindiği için kısa süre kullanıp tedavi kesilmelidir. Kortizonun yan etkilerine sebep olmayan ve makat bölgesi kaşıntıları tedavisinde kullanılan Pruzon merhem kısa sürede düzelme sağlar.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

17 Comments

 1. Geceleri aşırı derecede kaşıntım oluyor. Tuvalet ihtiyacımı karşıladıktan sonra da t.kağıdında açık renkte kan oluyor bazen ve yine aşırı kaşıntı durumu meydana geliyor.Ama bugune kadar hiç iç çamaşırıma kan bulaştığını görmedim.
  Makatın kenarında ufak bi meme var gibi. İlaç kaşıntımı tamamen sonlandırır mı ?Hemoroid mi rahatsızlığım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geceleri ortaya çıkan kaşıntı daha çok kıl kurdunu düşündürür bunu ekarte etmek için dışkı tahlili yaptırabilirsiniz.ama memeden bahsediyorsunuz hemoroidde olabilir..bu nedenle genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm.kanamanın nedeni kaşımanız olabilir.ama yinede doktora görünseniz iyi olur

 2. hoam benim sanki anal bölgenin içinden gelen bir kaşıntı var ama anüs bölgesinde de azık şişlik var ve biraz acıyor.bir hekime görünmeden size sorayım dedim birde ben spor yapıyorumm vüut geliştirme bunu içinde gün aşırı tavuk pilav protein tozu ve BCAA kullanıyorum bunların bir etkisimi acaba ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat kaşıntısı kondilom(siğil),makat fistülü,fissür gibi makat hastalıklarında ve barsak parazitlerinde görülebilir.Makattaki şişlik de fistül ve fissür olabilir.Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir. Tavuk etkilemez ama protein tozlarının etkisi olabilir.Bu etkileme kişiye göre değişeceğinden kesin bir şey söylemek doğru değil.Kaşıntınızı azaltmak için makatınızı yeteri kadar ve yalnız duru suyla yıkayın,deterjan,solüsyon,ıslak mendil kullanmayın.Aşırı yıkamayın.Sentetik çamaşır kullanmayın. Yediklerinizden hangilerinin dokunduğunu tespit edin (örneğin baharatlı gıdalar,sucuk gibi) .Pruzon pomad kullanabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 3. Hocam merhaba,

  Makat bölgemde kaşıntı var ve tamamen kızarık. Yaklaşık 2 haftadır böyle, daha önce ufak bir hemoroid sorunu yaşadığım için önce Anusol krem kullandım, ancak geçmedi. Sonra kontrol ettiğimde kızarık olduğunu ve 2-3 tane ufak çatlak olduğunu gördüm. Son bir kaç gündür de sürekli şişkinlik sorunum var ama sanırım bu üşüttüğümden dolayı. Tuvalete çıktığımda ağrı kesinlikle yok, ilk 1 hafta tuvalet kağıdında çok az miktarda kan vardı ancak Anusol kullandıktan sonra o geçti. Sıcak suya oturuyorum ve Pruzon kullanıyorum şu an. Pruritus ani olabilir mi yoksa hemoroid kaynaklı bir sıkıntı mı?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.kötü huylu bir oluşumda olabilir

 4. merhaba hocam benim büyük Abdestten sonra su soğuk değdiğinde çok fazla kollarda eklem ağrısı ve kalp sıkışmam oluyo yataktAn kalkamıyorum özellikle klozet kullandığımda ne olabilir bu lütfen yardım edin .
  Op Dr Ergun Aygören
  bir tek anal fissürünüz olabilir.muayene olun derim

 5. sadece gece makatta kasıntı oluyor.bunun sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Ergun Aygören
  kıl kurdu

 6. sayın hocam ıyı gunler.benım anüs iç tarafında kaşıntım oluyor surekli . ortaya cıkalı 2-3 oldu.ağırlık çalışmaya başladıktan sonra meydana geldi.anestol pomad kullanınca rahatlıyorum ama bisüre sonra tekrar başlıyor.yardımınıza ıhtıyacım var ne yapalırım
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  anal fissüre bağlı kaşıntı olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısın

 7. Hocam merhaba, yaklaşık 3 aydır bende de makatta kaşıntı var gece ve gündüz ayni dozda kaşınıyordu iç çamaşirimda kahverengi lekeler oluyordu ve pecetemde azıcık kan görüyordum makat arasi kizarik ve üzerinde beyaz noktalar vardı egzama olabilir diye düşündüm ve beklazon krem sürdüm ve iç çamasirimda dahil bol kiyafetler giyiyorum artık. şu sıralar daha az kaşınıyor ama tamamen geçmesi icin ne yapmalıyım.

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.dışkı tahlili yaparak paarazit enfeksiyonu varsa öncelikle onu tedavi etmek gerekir
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. Merhaba , birkaç hafta önce makatta çatlaklara rastladım tuvalette zorlanıyordum ve kan geliyordu bugünler de durdu ama şuan feci bir kaşıntı var makatın iç ile dış bölgenin orada , acaba iyileşmenin verdiği kaşıntı mı ?
  Op.Dr.Nizam KUrtdere
  anal fissürde kaşıntı görülür

  1. Şuan kaşıntı yok kanama da yok tuvaletten sonra cok hafif kaşıntı oluyor yaralar kapandı tahminen ne zaman kurtulabilirim?

 9. Hocam bende büyük tuvalet sonrası anal bölgeyi düzgün yıkamama rağmen sarı bir leke geliyor bunun sebebi nedir ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Anal derinin hastalıklarına bakılır bir sey yoksa anaskop ile iceri bakılır

 10. Hocam bende anal bölgesi geceler kasiniyor ayni zamanda kollarim bacaklarim nerdeyse vücudumun her tarafi kasiniyor. Dus yapdigim zamanda sicak su derime temas etdyi an her tarafim kasiniyor. Neden ola bilir? Önceden tesekür ederim.
  Op.Dr.A.şahap Barlas
  geceleri kaşıntı kıl kurdu düşündürür,enfeksiyon hastalıklarına görünün

 11. Hocam iyi aksamlar ben 1 yil kadar oldu bu kasintiyi cekeli devamli kasiniyor ve yara oluyor iyilesmeye basladiginda bidaha kasiyorum istemsizce bi turlu ufak yara lar iyilesmiyor ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim

 12. Merhaba bnm sikayetlerim bi 6 ay once basladi 10 saat oturmali bi iste calisiyodum ve asiri derecede kasinti oluyodu ve sanki tuvaletten sonrada makatta bisey kalmis gibi bir his vardi isi biraktim belli bi sure sonra gecti simdi baska ise basladim bu seferde 10 12 saat hic durmadan yurumeli kosturmali surtunmesi cok hava almayan bi ortamda calisiyorum ve kasinti yine basladi acaba ne olabilir doktora gitmeye utaniyorum

  1. anal dermatit olabilir.pruzon pomat kullanın
   Op.Dr.Seher Şirin

 13. Merhaba benim şikayetim yaklasik 3 hafta once anal bolgesinde basladi kasinmaya basladi catlaklar var etrafinda kan gelmiyor ama kasinmaya baslayinca kan geliyor akinti yok doktora gorunmeden size yazmak istedim google arastirdim kolon kanseri de olabilir mis kasinti ozelikle anal ve rahim arasinda oluyor acaba dogum yaparken arada olan dikislerden yada iltihap olmus olabilirmi ama o dikisler 17 yil onceydi sebep o olabilirmi acaba sizce kasinmanin sebebi nedendir?

  1. makat hastalıkları ve dermatit nedeniyle kaşıntı kaşıntı olabilir.17 yıl önce atılan dikişlerin bu konuda herhangi bir etkisi olmaz.muayene olmalısınız.kanama büyük olasılıkla kaşımada tahrişe bağlı olarak gelişiyor
   Op.Dr.Seher Şirin

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018