Anüs Bölgesinin Kaşıntılı Hastalıkları

Anal bölgede kaşınma yapan bir çok hastalık vardır, kaşıntının düzeyi hastalığın çeşidi ve düzeyi ile ilgilidir. Hafif bir dermatitte hafif kaşıntı olurken ileri dermatit olgularında dayanılmaz düzeylerde olabilir.

Anüste kaşınma sebepleri sıklık sırasına göre şunlardır;

-Anal dermatit; Akıntılı, kokulu derecesine göre değişik düzeyde kaşıntı yapabilen hastalıktır. Aslında bir tür cilt rahatsızlık tedavisi ilaçla yapılır. En etkili ilaç pruzon merhemdir ikinci tercih olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir. Kortizonun yan etkileri olduğu için 2.tercihtir ve birkaç günden fazla kullanılmamalıdır.

-Makat çatlağı (Anal fissür); Ağrı daha ön plandadır. Ama vakaların % 70’inde kaşınmada vardır. Çatlak tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.

-Dış hemoroid; Havalanmayı engellediği ve sürtündüğü için neme sebep olur. Bu sayede cilt tahriş olur ve kaşıntı başlar. Hemoroid ameliyatla alındığında şikayetler geçer.

-Kondiloma akümünata; Makat siğili denilen virüs kaynaklı bir hastalıktır. Tedavisi elektrokoter veya dondurma yöntemiyle yapılır. Siğil tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.

-Peri anal fistül; Devamlı akıntı yapan bir hastalıktır. Makat bölgesi cildini tahriş eder, cilt yapısı bozulur ve buna bağlı şikayet olur.

-Gıdalara bağlı alerjik cilt rahatsızlıklar; Patlıcan, domates, baharatlar, çikolata, kahve ve turşu sayılabilir. Merhem kullanılabilir ama gıdanın tespit edilip yenmemesi daha doğrudur. Şikayetlerin artığı dönemlerde pruzon merhem kullanılabilir.

-Anogenital mantarlar; Makat bölgesi yapı gereği mantarın zor yerleştiği bir yerdir. Ancak özellikle kadınlarda vajinal mantarlar tedavi edilmezse arkaya sıçrayıp mantara sebep olabilir. Genellikle mantar tedavisi yapıldığında kaşınma şikayetleri biter. En seyrek sebeplerdendir.

Anal bölge kaşınmalarında neden olan hastalık tespit edilirse tedavi edilir. Tespit edilemeyen hastalıklarda kaşınmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Yukarıda da yazıldığı gibi makat bölgesi kaşıntılarına özel geliştirilmiş pruzon merhem ilk tercihtir. Kortizonlu kremler ciltte atrofi, incelme, morarma gibi yan etkiler yapabileceği için son tercih olmalıdır.

Temel sorunun tespiti ve doğru tedavi yaklaşımı için genel cerrahi muayenesi uygun davranıştır.

 

2 Comments

  1. Hocam yaklaşık 1 haftadır tuvalete gittiğimde çok zorlanıyorum çıkıncada saatlerce yerimde duramıyorum eczane sen bekunis hap aldım. Kontiltablet aldım aynen devam ediyor kabızlık mı nedir anlamadım

    1. anal fissür olmuşsunuz.kabız kalmamalısınız.tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.hastalığınız ilerlemeden makat hastalıkları uzmanına görünün,önerilerini alın
      Op. Dr. Atilla Kaya

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018