Makatta Kaşıntı Tedavisi

Anal bölge kaşınmaları diğer hastalıklar gibi sebebin ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesiyle geçer. Muayeneyle tespit edilen makat çatlağı varsa veya dışkı tahlili ile kıl kurdu teşhisi konulduysa bunlar tedavi edilmelidir. Bu iki hastalık gibi net sebep ortaya konulamıyorsa sebep olabilecek diğer ihtimaller araştırılıp onlara yönelik önlemler alınmalıdır.

Makat kaşıntısı nasıl iyileşir?

Anüs ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir. Aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerini de yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir. Makat kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir. Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır. Banyoda ve tuvalette sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır.

Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.
Anal kaşıntının en sık görülen 2. Sebebi bölgenin nemidir. Fazla nem hastalığın oluşmasına, iyileşmenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir. Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kuruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.

Üçüncü sıklıkta gıdalar gelmektedir. Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan, domates ve bazı baharatlar tespit edilmeli ve kaşıntı yapan, kaşıntıyı azdıran ya da iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyona sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir. Bu sebeple bu tür temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

Dış hemoroidler havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.
Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur. Dar iç çamaşırı, etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir. Bu sebeple kaşınma sorunu olan  kişiler pamuk veya penye giymelidir.

Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir. Pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.

Aşırı kilo bölgenin havalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır. Çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntıya neden olabilir.

Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır. Tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.

Kaliteli tuvalet kağıdı kullanılmalıdır. Çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar olabilir.

Anal ilişki kaşıntı yapmaz. Ancak kayganlaştırmak için kullanılan maddeler kaşıntı yapabilir.

Makat kaşıntısı tedavi edildikten sonra bu sebeplerden tespit edilen varsa tekrarından kaçınılmalıdır. Yoksa kaşıntı yeniden başlayabilir.

Kaşıntıdan kısa sürede kalıcı olarak kurtulmak için en etkili ürün pruzon merhemdir, kortizonlu merhemlerde kullanılabilir ama kortizonların etkisi geçicidir ve yan etkileri fazladır.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

204 Comments

 1. Hocam Ben 13 yaşındayım makat bölgesinde hem kaşıntı var hemde makat bölgesine krem sürmeden duramıyorum çünkü makat bölgesi birbirine sürtüşüyor su ve krem olmdan hiç bir yere çıkamıyorum haystım artık buna bağlafım nereye gitsem bunu düşünüyorum lütfen yardım edin şimdiden saolun

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  kalçalarınızın araına bir parça tuvalet kağıdı koyun, pruzon merhem kullanın

 2. Doktor bey kalçalarınız arasına tuvalet kağıdı koyduktan sonra nasıl krem sürecem lütfen yardımcı olun saolun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  önce krem sürüp sonra kağıt koyun 🙂

  1. Makatta şiddetli kaşıntım var. Bunun için ne yapmam gerekiyor.

   Op.Dr.Nizam KURTDERE

   anüs kaşınması tedavisi için üretilen merhemlerden birini kullanın

 3. Merhaba hocam ben 17 yasindayim makatimda bir ağrı ve kasinti var muayene edince küçük bir sivilce gibi bişey hissettim sizce ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  makatta sivilce gibi şey kıl dibi iltihabını düşündürür

 4. merhaba hocam ben 19 yaşındayım makatımdaa ağrı şişlik ve kaşıntı var üstüne oturamıyorum. bundan kurtulmak için ne yapmam gerekir.

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  anal hematom olabilir muayene olmalısınız

  1. Hocam ben makatımda değişik bir şey hissettim sonra bir aüre sonra kaşıntı ile beraber makatın hemen üstünde hafiften beyaz bir şişiklik oluştuğunu farkettim oturunca biraz acıyor ama ne acıyor bilmiyorum kıllarım çekiliyormuş gibi hissediyorum ama belkide şişiklik ağrıyor ayrıca kaşınmanın sebebi büyük ihtimalle aşırı hijyen bu beyazımsı ten rengi fındık boyutu şey çıktığında hafiften fırtlama gibi bişi hissettim ama emin değilim yardım ederseniz mutlu olurum 1,5 gündür var
   Op.Dr.Atilla KAYA
   burdaki şikayetlerinize göre net bir şey söylemek zor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 5. Merhaba, yaklasik 1 haftadir makatimda kasinma, son 4 gundur kasirken yanma, ve kasinti basladigindan beri bir sislik var. Bunun disinda kanama yada durup dururken olan agrilar yada benzeri seyler yok. Bu sekilde durmadan kasinma istegi de ilk kasindiginda fazla sert kasimamla basladi. Tahris oldugundan mi bu kadar sert kasiniyordur, yoksa mantar veya benzeri seyler olabilir mi? Bu belirtiler doktora basvurmami gerektirir mi? Tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat bölgesinde mantar yok diyecek kadar az rastlanan bir durumdur

 6. Merhaba Hocam Makatimdaa aşiri derecede kaşinti var ne yapmaliyim.?Havalar soğuduğunda daha cok rihatsizlik veriyor uyutmuyor Beni.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anüs bölgesi kaşınmaları için üretilen tek ilaç pruzon var onu kullanın düzelir

  1. 40 yaşındayım 4 aydır malarımda tuvaletten sonra yanma kanama oluyor 3 defa doktora gittimkirem yazıyor geçmedi genel cerrahiye gittim muayene etti kolonoskopi verdi daha yaptirmadim gün çok atıyor şimdi aşırı kaşıntı oluyor ne yapmaliyim
   Op.Dr.Atilla Kaya
   öncelikle anoskopi muayenesi ile hemen değerlendirebiliriz.eğer anoskopi de herhangi bir bulguya rastlanmazsa o zaman kolonoskopi yaptırırsınız.şikayetleriniz de anal fissüre benziyor

 7. Merhaba hıcam bende yaklaşık bir buçuk yıldır kronik kaşıntı var doktora gittim çatlak olduğunu söyledi ilaç kullandım geçmedi temizliğine falan çok dikkat ediyorum iş yeri için sağlık raporu alırken parazit olmadığınıda öğrendim. Nedeni sizce be olabilir ne yapmalıyım.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  çatlak varsa ondan kaşınabilir
  çatlak tedavisi yapılmalı

 8. Merhaba Hocam Ben 32 yaşındayım Son üç aydan beri büyük abdesten sonra makatta kaşıntı oluyor bununla ilgili bana ne önerirsiniz? nasıl tedavi olabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tam kurutun, sonra nemlenmesin diye araya tuvalet kağıdı koyun geçmezse pruzon merhem kullanın

 9. merhaba ocam ben 17 yasindayim makatda wiwkinlik ,kanama ve kasinti var hangi kremden kullnim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kortizon içeren merhem yada bitkisel kortizon içeren merhemlerden birini pruzon merhem kullanabilirsiniz

 10. Merhaba hocam makat kısmında daha hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım makat kısmı belirli sürelerde gün içinde kaşınıyor bunun nedeni ne olabilir tedavisi için ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal dermatit olabilir ilaçla düzelir

 11. Merhaba makat bolgem de ozellikle uyuma vakitlerinde cok kasinti oluyor ve killarin batmasi gibi yanma oluyo ne yapmam gerekiyor ? Birde killarda rahatsiz ediyor onun icinde birsey yapablir miyim ?
  Tesekkurler simdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıllar alınabilir

 12. Kasintinin nedeni killar mi ? Ayrica killarin alinmasi bildiginiz gibi kolay olmayacak tuy dokucu onerir misiniz ?

 13. iyi günler hocam. Benim yaklaşık 8 aydır makatımda kaşıntı var ve ben hergün abdest alırım ve orayı sade su ile yıkarım. etrafındaki kılları 2 ay önce aldım 1 hafta bir iyileşme hissettim sonra yine kaşıntı devam etti daha kıllar çıkmadan. ayrıca rahat elbisler giyiyorum iç çamaşırlarımı 1-2 günde bir değiştiririm. hocam sizden ricam doğal yada başka bir çözüm varmı yardımcı olun hocam lütfen tşkler….
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  bitkisel kortizon içeren pruzon merhem kullanabilirsiniz.

 14. İyi akşamlar hocam ben 24 yasindayim iki gundur makkat bolgemde aşiri kaşinma ve sislik var ne yapmaliyim gecmesi icin cok rahatsizlik veriyor simdiden cok tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bölgedeki bu şikayetler için üretilen pruzon merhem kullanın düzelir

 15. Merhaba Hocam ben gece yattığımda uyurken makatta ıslaklık oluyor ve aşırı kaşıntı meydana geliyor… Tedavi için nereye gitmem ne yapmam gerek… tırnaklarımdan mikrop kapacam diye korkuyorum..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal deramtit olabilir ya genel cerrahiye muayene olun yada pruzon merhem kullanın 2 günde geçer

 16. merhaba hocam, benim uzun süredir sol kalca yanagımın içi yani kalca arasının sol kısmı önce kızarıyor çok kaşınıyor (kaşıyınca acıyor ve yanma oluyor) bir süre sonra kabuk tutuyor hatta kaşırken soyuluyor o kabuklar sonra bir süre sonra yine başlıyor kaşıntı kızarıklık oluşuyor tekrar kabuk tutuyor falan bu nedir hocam bıktım ben bundan artık neredeyse 1 seneden fazladır böyle, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  yazdıklarınız kıl dönmesi düşündürüyor

 17. Merhaba hocam on yasindaki oglumda sik sik arkada kasinma oluyo bendede arada oluyo ve agrida oluyo ne yapalim tsekkrler
  Op.Dr.Adil ALTİNSOY
  Kıl kurdu olabilir dışkı tahlili yaptırın

 18. ” tmm da hocam şimdi makat bölgem iyi arada kaşınma var ama ne yapmalyım tamamen nasl geçer

 19. Merhaba hocam. ben bu rahatsizligi 3 4 senedir cekiyorum ilac tedavisi uygulandi defalarca ama sonuc alamadim. geceleri bunun yuzunden uyuyamiyorum ve asiri rahatsiz oluyorum . kasinti cok siddetli oluyor kasidigim zaman deride soyulma ve soyulunca kanama yapiyor. akinti gibi birsey oluyor. ve yayilmaya basladi iyice yara yapiyor . Bunun ameliyati yokmu .. tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Nasıl bir tedavi yapılacağına muayeneyle karar verilir, ameliyat ta gerekebilir.

 20. Merhaba, 19 yaşındayım. Makatım gün içinde sürekli kaşınıyor ve kaşıdığımda da çok acıyor. Sanırım yırtılma gibi bir şey olmuş olabilir. Ne yapmam gerekiyor kaç gündür rahat yatamıyorum, sağ olun.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kıl kurdu olabilir dışkı tahlli yaptırın

 21. Makatımda şişkinlik var ve şişkinliğin olduğu yer çok kaşınıyor. Kaşıdığımda da acıyor, ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevineceğim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir

 22. Merhaba makat bolgelde sutekli kasinti var killari tamamen aldigim halde kasinti aynen devam etmektedir ne yapaliyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pruzon merhem var onu araştırın

 23. Makatim kasiniyo galiba kil kurdu var ilac ne kullanabilirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kntil tablet kullanabilirsiniz.

 24. Hocam 14 yaşındayım makatımda kaşıntı bi oluyor bi olmuyor hocam.üstüne oturabiliyorum hocam nasıl tedavi edebilirim bunu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kaşıntı dermatite bağlı ise pruzon kullanabilirsin ama kıl kurdu nedeniyle ise o zaman parazit ilacı alman gerekir

 25. Hocam 25 yaşındayım. Makat bölgesinde meme oluşumu ve sadece kaşıntı var. önerileriniz için şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  muayene ve tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kl iniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 26. Hocam iyi gunler. 22 yasindayim ogrenciyim sinav zamanlari kollarim cok kasiniyordu o kasinti makatima gecti ve makatimin etrafinda 3-4 tane top şeklinde kabarcik lutfen yardim edin kotu durumdayim. Cok tesekkur ederim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  şişliklerin yaptığı basınçtan olabilir.

 27. iyi akşamlar hocam 4 gündür makatımda ciddi kaşınma oluyordu ve o kaşınmalar olmaya başladığından itibaren büyük tuvaletimi yapma sıkıntısı yasıyorum . yaparken canımdan can gidiyor beni yorgun ve huzursuz yapıyor. işyerindeki doktor a gittim,biri kontil diğeri oturma banyosu yapılmak üzere 2 ilaç yazdı.(kurt döküyorsun dedi) bunları uyguladım. kaşınmam azaldı günde 1 defa oluyor şu an . ama tuvaletimi yaparken çok sıkıntı çekiyorum ve çok değişik bir şekilde çıkıyor. ne yapmalıyım ? teşekkürler…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  makatta çatlak başlangıcı olabilir

 28. Merhaba hocam on haftalik hamileyim benimde makatimda kasinti basladi sadece su ile temizliyorum hmileyim die kremde kullanmadim ne onerirsiniz acaba
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kıl kurdu olabilir.öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısınız.

 29. Meraba hocam benim ma katta ta iki tane meme gibi şişlik var bazen çok kasiniyor sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidiniz var .anüs tam kapanamadığı için barsağın son kısmının salgısı dıaşrı akıp kaşıntıya neden oluyordur tedavi olmanızı öneririm

 30. Hocam makatta kaşıntı var bazen şiddetleniyor ve kaşıntıyı maalesef dayanamayıp tırnakla yapıyorum bazen yara oluyor kabuk tutuyor tekrar yara oluyor bir de erkeklik organımın çevresince de aynı kaşıntı var yara olana kadar devam ediyorum kaşımaya taki kolonyağıyla durduruyorum ama acı veriyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit olabilir ilaç kullanabilirsiniz ama muayene olsanız daha iyi

 31. Hocam yardımcı olun lütfen kaşıntı çok var aralıklarla pruzon ilaç kullanıyorum. Kaşımak dan beyaz renk aldı soyuldu. Topak topak oldu Sabahları uyutmuyor daha farklı bir ilaç veya tavsiyeniz varmı .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olmanızı ve dışkı tahlili yaptırmanızı öneririm.

 32. hocam bikaç gündür SADECE GECELERİ makatımda kaşıntılar oluyor kaşıntılar o kadar şiddetli ki uyuyamıyorum sebebi ne olabilir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısın kıl kurdu olabilir,geceleri ortaya çıkan kaşıntı kıl kurdunun en önemli bulgususdur

 33. Hocam ben 14 yaşındayım makatta denilen bölgede aşırı derecede kaşıntı var ve sinek ısırığı gibi ne yapmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısın kıl kurdu olabilir

 34. Merhaba hocam, skıntılarımdan dolayı muayene oldum hafif idrar yolu enfeksiyonu ve candida bakterisi varmış ikisi içinde ilaç kullanıyorum. Makat bölgemde hafif döküntü şeklinde kızarıklıklar vardı verilen kremle çoğu yok olacak kadar azaldı ama bi kaç kalanı geceleri uykumdan uyandıracak şekilde rahatsız edip kaşıntı oluyor. Ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  başka bir hastalık olabilir.genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm

 35. Hocam 1 hafta önce fark ettim makatımda 3 4 tane siğil benzeri şeyler var ne yapmam gerek ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geciktirmeden tedavi olmalısınız.çok bulaşıcıdır,hızlı ilerler

 36. Slm ben 24 yasndaym bende iki sene once hemoroid vardi . Ama bu kaşinti yoktu makatta özellikle aksamlari cok kasiniyor, yanma ve agrı oluyor . Ne yapmam gerek .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle makat kaşıntısının nedeni saptanmalı,hemoroid olduğunuz için anüs yeterince kapanmıyor ve barsağın son kısmının salgısı dışarıya akıp kaşıntıya neden oluyor olabilir,akşamları ortaya çıkan kaşıntı daha çok kıl kurdunu düşündürür dışkı tahlili yaptırabilirsiniz.birde anal dermatit olabilir.muayene olup nedeni tespit ettirmenizi öneririm

 37. Mrb doktor bey son 3 yildir agri oluyordu proctolog kullaniyordum gecen perşembe günü agrilarim artti ama verdiği ilaçlar çok arttirdi kartos proctolog anestol ve vernotron kullaniyordum agrilarimi arttirdi ne yapabilirim

  şimdiden TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissürünüz olabilir.bu nedenle hiç cevap alamamış olabilirsiniz.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji kliniğidir.gelirseniz muayene ile sorunlarınızı tespit eder ve tedavinizi yapabiliriz.

 38. Atilla bey doktora gittiğimde çatlak vayr dediler bunun iyileşip bu hemoroid den kurtulmam için ne yapabilirim bilgi verirseniz ne yeyip ne içmek gerektiğine kadar yardimci olursaniz sevinirim
  saygilarimla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Yediğinizin önemi yok fazla ıkınmayın sorun geriler

 39. Hocam 18 yaşındayım bir aydır makat kaşıntılı yaşıyorum genellikle tuvaletten sonra tuvalet kağıdıyla temizlerken oluyor kaşınıyor ve kendimi durduramiyorum yara oluyor biraz kan geliyor.Sık sabun kullanmaktan olabileceğini düşünerek sabunu bıraktım bir haftadır ama hala devam ediyor . Kılkurduyla ilgili yorumlarinizi okudum biraz ürktüm Kılkurduyla tedavisi kolay mı ?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kıl kurdu olabilir ama anal dermatit vb de olabilir.öncelikle dışkı tahlili yaptırın.eğer kıl kurdu ise tüm aile 15 gün arayla tek doz parazit ilacı kullanmanız gerekir

 40. Hocam benim makatım gece yatmadan ve özellikle sabahları uyandığımda kaşınıyor. Sabah büyük abdestimi aldıktan sonra kaşıntı geçiyor. Ve bu böyle her gün devam ediyor. Kaşını makat bölgesindeki kılları aldıktan birkaç gün sonra meydana geldi. Sizce ciddi bir şey olabilir mi? Ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  geceleri ortaya çıkan kaşıntı kıl kurdunu düşündürür bir dışkı tahlili yaptırın.

 41. Hocam merhaba benim rahatsızlığım tuğalete girdikten sonra makatım çok yanıyor ve zonkluyor yaklaşık 3-4 haftadır var sizden ricam yanerken ne yapmalıyım veya nasil tedavi olacağım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.tuvalet öncesi ve sonrası sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlarsınız.fakat tedvai olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.gelirseniz botoxla ameliyatsız tedavinizi yapabiliriz

 42. hocam merhabalar 6 aydır sabah karın agrısı var ve agrıdan sonra büyük abdeste çıkmam gerekiyor aynı zamanda iştahsızlık var sabahları ne yapmam gerekiyor
  ?Op. Dr. Atilla Kaya
  gastroenteroloji yada iç hastalıklarına muayene olmanı öneririm

 43. Tesekkurler hocam insallah kotu bisey yoktur .

 44. Merhaba hocam. 1 yıl önce kıl dönmesinden şüphelenerek doktora gittim ve makatta çatlak teşhisi konuldu. Kortizonlu merhem kullandım fakat dönem dönem tekrar ediyor. Kortizonlu merhem kullanmaya devam eymeli miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağında kortizonlu krem etkili değildir.botox yada ameliyat olmalısınız.

 45. Hocam merhaba 1-1 buçuk aydır makat kaşıntısı çekiyorum. 2 hafta boyunca da ishal rahatsızlığım vardı. Çok ciddi kaşıntı var. Bu kaşıntı ara ara duruyor sonra tekrar ediyor. Ağrıda yapıyor. Ne yapmam lazım çok rahatsızım.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle muayene olmalısınız.muayene ile neden tespit edilir

 46. Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler.. Yorumlar aşağı yukarı aynı fakat acaba benim ki farklı mı diye sormadan edemeyecem. Hocam 3 gün oldu anal çıkış yeri sanki tamamen ezilmiş hissi veriyor. Kasıntıdan ziyade ağrı var. Tuvalet ihtiyacın da ve oturduğumda yürüdüğümüde çıkış bölgesi ağrıyor. Bunun sebebi ne olabilir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir.muayene olmanız gerkeir

 47. merhaba 20 yasindayim ve hemoraid var. asiri derecede kasinti yapiyo. yaniyo ve batiyor gibi bi his var. ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Seher Şirin
  muayene ve tedavi olmalısınız

 48. Merhaba 5 gundur makatta yanma hissetmekteyim ozellikle buyuk abdestimden sonra bol bol su icen biriyim kan geldiginide farkettim sizce doktara gitmelimiyim yoksa onerebileceginiz krem varmidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ragad denilen basit çatlak olabilir

 49. Hocam meraba benim sürekli değilde arada bir kaşıntı oluyor genellikle üşüdüğüm zamanlar fakat makat bölgemde şişlik var bazen aşırı derecede kaşıntım oluyor napmalıyım 😕
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz.

 50. Merhaba 3 Yıldır anüs kaşıntısı ve ara ara kaşıntı yaşıyorum .anüs Çevresinde nohut büyüklüğünde irili ufaklı et çıkıntıları oluştu.yurt dışında yaşıyorum doktora gittim nerizone diye bi krem verdi Geçmiyor ama biraz rahatlatıyor . Türkiye’ye de bi uzman doktora gittim bana et parçalarını alabilirim ama kaşıntıya bi çözüm bulamazsın çünkü bu bölge terlemeye müsait ve haliyle kaşınacak ömür boyu devam eder dedi.(günah çıkarıyorsun diye ekledi 🙂 sulu seyler kepek ekmek vs ve progrolog krem verdi kullandım ve şimdi gece gündüz kaşınıyor dayanımıyom artık . Ameliyat olmaktan korkuyorum ilerleyen yaşta abdest sorunu olabilir diye düşünüyorum?? Bundan nasıl kurtulurum???????
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Muhtemelen anüs çevresinde kondilomlar var. Kondilomlar yakılarak alınabilir,sonrasında abdest sorunu yaşama riski olmaz.Yinede muayene edip kaşıntı yapan diğer hastalıklar ekarte edilmeli.
  Geçmiş olsun

 51. merhaba makatta son 2 3 gundur kasinma vardi kanama iltihap vs yok muayene ettigimde hafif bir sislik hissettim sebebi nedir acaba kil donmesi felan degildir insallah pc basinda cok duruyorum
  Makatta kaşıntı sebepleri çok çeşitlidir.Şişlik hemoroid yada fissür olabilir.Pruzon pomad kullanın,geçmezse muayene olmalısınız. IDEA kliniğinde her türlü makat hastalıklarını teşhis ve tedavi edebilecek teknik donanım vardır.Size en yakın şubemize gelirseniz yardımcı oluruz.
  Geçmiş olsun

 52. Merhaba benim sorunum kalın barsaklar aldılar ince barsa baladılar makata (6)ay torba külandım şimdi torbayı cıkartılar tufalete gidince cok sancı çekiyorum birde aşırı derecede kaşınıyo ne yapmam lazım avusturalyada iki tane öze doktora gidiyorum üç hafta oldu düzelmedi daha gunde on la onbeş kere tufslete gidiyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Kalın barsaklar alınıp direkt ince barsaklardaki dulu dışkı makattan çıktığı için 10-15 kere çıkıyorsunuz. İnce barsağın içindeki dışkı da anüs cildi için tahriş edicidir. Bu nedenle kaşıntı oluyor.Bu duruma barsaklarınız giderek uyum sağlayacak ve dışkınız giderek katılaşacaktır. Önemli bir hastalık
  ve önemli bir ameliyat atlatmışsınız.IDEA ailesi olarak size geçmiş olsun diyoruz.

 53. Merhaba hocam . Iki ay önce dikişli normal doğum Yaptım . Dolumdan sonra büyük abdeste gittikten sonra yanma oluyor maksatta ve oturamıyorduk bu durum saatlerce Sürüyor. Ne yaparsam rahatlarım?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Doğumdan sonra dışkılama alışkanlıklarının değişmesiyle kabızlık ve makatta çatlak sık görülen bir hastalıktır.Sizde de fissür(çatlak) olmuş gibi görülüyor.Erken dönemde tedaviye yanıt verebilir.Kabız kalmayın,bol su için,sebze salata yiyin. Size en yakın Medicar Art şubesine gelirseniz doğru teşhisi koyup tedavi edebiliriz
  Geçmiş olsun

 54. Merhaba hocam iki ay öncenormal doğum Yaptım doğumdan sonra büyük abdeste giderken maksatta yanma oluyor oturamıyorduk ve bu durum saatlerce Sürüyor. Ne yaparsam rahatlarım?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Doğumdan sonra dışkılama alışkanlıklarının değişmesiyle kabızlık ve makatta çatlak sık görülen bir hastalıktır.Sizde de fissür(çatlak) olmuş gibi görülüyor.Erken dönemde tedaviye yanıt verebilir.Kabız kalmayın,bol su için,sebze salata yiyin. Size en yakın IDEA şubesine gelirseniz doğru teşhisi koyup tedavi edebiliriz
  Geçmiş olsun

 55. Proktolog krem kullanıyorum faydası olur mu?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Faydası olur.
  Geçmiş olsun

 56. Hocam meraba,31 yasindayim yaklasik 2 yildir makat cevresinde kasinti var. .tuvalat sikintim yok. Krem kullanmassam cok rahatsiz ediyor.etrafinda kizariklik oluyor..kuruluk hissi veriyor devamli nemlendirici kremler kullaniyorum.. Ne yapmaliyim hocam??
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Dışkınızda parazit varmı dikkat edin.Makatınız ıslak kalmasın. Pruzon krem kullanın.Geçmezse size en yakın bir IDEA kliniğine gelirseniz sebebe yönelik tedavi edebiliriz.
  Geçmiş olsun

 57. Iyi gunler doktor bey ben yaklasik 7 yildir bu kasintiyi yasiyorum gitmedigim hastane doktor kalmdi rasgele sizin yazilarinizi okudum umarim birsey onerirsiniz benim asiri kasinti ve jilet kesigi gibi acilar oluyo dayanilcak gibi degil ne yapmaliyim lutfen banada yardimci olursaniz cok sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makat kaşıntısının çok fazla sebebi var.Bu kadar süre geçmediğine göre sebebe yönelik tedavi etmek gerekir.IDEA makat hastalıklarına spesifik çalışan bir kliniktir.SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz değerlendirir ve uygun tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun

 58. Merhaba hocam; bende yaklaşık 2 senedir makat bölgesinde kaşıntı var. Doktora gittim makatta yırtık var dedi. Anestol pomat ve nitrolingual sprey verdi. Günlük 2-3 defa bunları kullanıyorum. Rahatlatıyor ama tedavi etmiyor. Bir türlü kurtulamıyorum bu kaşıntıdan.
  Doktorum botox tavsiye etti. Siz ne önerirsiniz hocam.şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür kronikleştiğinde ilaç tedavisine cevap vermez.bu nedenle botox yada ameliyatla tedavi olmalısınız.risklerinden dolayı botoxla tedavi olmanızı öneririm

  1. Çok teşekkür ederim hocam. Bende öyle düşünüyordum zaten.

 59. Merhaba hocam.. yaklaşık 1 senedir makatimda anlam veremediğim bir beze var gittikçe büyüyor aşırı derecede kaşıntı kanama ve yanma yapıyor taharetlenirke ve silinirken dokunmakta güçlük çekiyorum çok sık büyük abdeste çıkan biriyim kabız degilim kabız ama çok zorluyor beni tuvalete çıkmamak için yemek yemek istemiyorum şiddetli bir şekilde açıyor ve acısı belirli aralıklarla değil sürekli neredeyse hiç geçmiyor cok acı yememle bagdastiriyolar rahatsız eder diyorlar doktora gitmeye çok çekiniyorum ne önerirsiniz ? teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bezeden bahsediyorsunuz, ne olduğunu muayene ile değerlendirmek gerekir ,geciktirmeyin.acı yemeniz rahatsızlık verir ama yinede genel cerrahye muayene olun

 60. Mrb hocam . Iki gün önce genel cerrahi servisine gittim bana protoglivenol ve anestol merhem verdi yanma çok olduğu için etki etmiyor ne yapmam lazım çok kötüyüm

 61. Yok anneme soyledim pit dedi ona gore ne yapman lazim

 62. Merhabalar ismim hasan hocam makat kısmından yukarı çubuğa doğru giden damarlarda aşırı kaşıntı
  ,sulanma, kızarıklık ayıptır söylemesi mastirbasyon yaptıktan sonra makat bölgesinde aşırı ağrı ve sulanma hissediyorum 7 ay önce verem savaş dispanserinde portor muayenesi yaptırdım büyük abdestde herhangi bir sorun çıkmadı 10 ay önce askerdeyken çatalda iltihaplanma olmuştu fakat sonra geçti sonra bu kaşıntı ortaya çıktı ondan olmuş olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi olabilir muayene olmanızı öneririm

 63. Merhaba hocam 22 yasindayim, tuvalet ihtiyacina yakin ozellikle gece vakitleri makatta kasinti yasiyorum, tuvalet ihtiyacini giderdikten sonra kasinti bazen kesiliyor bazen devam ediyor.elle muane ettikten sonra hafif sislik hissettim ama agri veya kanama yok. Kabizlik sorunum da yok. Cok az sivi ve lifli yiyecek tuketiyorum, protein agirlikli son zamanlarda baharatli yemek tuketiyorum nedeni bunlar olabilir mi, asiri protein kuruluk yapar mi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Proteinden zengin liften fakir beslenme,az su içme kabızlık yapar.Makattaki şişlik dış basur yada anal hematom olabilir.Görmek gerekir. Gece artan kaşıntıda parazit düşünülmeli.Diyetinize dikkat ettikten sonra geçmezse size yakın IDEA şubesine gelebilirseniz muayene eder daha kesin konuşabiliriz
  Geçmiş olsun

 64. Merhaba
  Yaklaşık 3 ay önce yurtdışında Hemoroid ameliyatı geçirdim 2 iç ve 1 dış olmak üzere 3 hemoroid alındı
  3 aydan beri kaşıntılarım artarak devam ediyor. Lifli içecekler ve kabızlığı önleyecek ilaçlar ve krem kullanıyorum
  Bu kaşıntlar geçecek mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hemoroidde sıklıkla kaşıntının nedeni barsağın son kısmının salgısı anüs yapısındaki bozukluk nedeniyle dışarı akabilir.muayene olmalısınız

 65. merhaba yaşım 12 anüsümde geceleri şiddetli ve 6 aydır geçmeyen bir sorun yaşıyorum nasıl çözebilirim bu problemi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Barsak paraziti(kıl kurdu) olabilir. Makatını çok tahriş edercesine yıkama,dışkıyla bulaşık da bırakma.İyi kurula.Geçmezse ailen seni bir çocuk cerrahına götürmeli.
  Geçmiş olsun

 66. Hocam ben iki kere doktora büyük abdest verdim kurt var diye tahmin ediyordum daha önce gördüğüm için iki tahlilimde temiz çıkmasına rağmen kurt ilacı verdiler. Ama şikayetlerim geçmedi makat bölgem çok kötü kaşınıyor acıyor yanıyor yara gibi oldu artık kaşımaktan ne yapabilirim.Teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Bazen dışkı tahlilinde negatif çıksa bile parazit ilacı veriliyor.Dermatit olabilir,Pruzon pomat kullanabilirsiniz.Temizlikle ilgili biraz dikkat edin,çok yıkamayın,deterjan sabun kullanmayın,iyi kurulayın.Makat hastalıkları kaynaklı kaşıntı olabilir.Geçmezse muayene olmalısınız.IDEA makat hastalıklarına spesifik çalışan bir kliniktir.
  Geçmiş olsun

 67. Hocam iyi çalışmalar. Makat kaşıntım var doktora gittim muayen oldum çatlak yok dedi doktor. Bana ilaç olarak daflon ,pruvazol merhem , sandoz merhem , kaşıntı için bi ilaç daha verdi hatırlamıyorum şuan kullandım biraz geçer gibi oldu tekrar başladı büyük abdest aldıktan sonra ve geceleri inanılmaz bir kaşıntı oluyor ? Nedir ne önerirsiniz ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatit yada kıl kurdu olabilir.öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısın çünkü geceleri artan kaşıntı kıl kurdunu düşündürür.eğer kıl kurdu değilse dermatit olabilir.pruzon pomat kullanabilirsin

 68. Hocam benim makatin sag yanak icinde bir sivilce olustu dokundugumda sertlik elime geliyor. Sizce ne olabilir arada cok nadir kaşıntı oluyor.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Makatta fistül olabilir. Fistülde sertlik ve akıntıya bağlı kaşıntı olabilir.Fistül varsa da ameliyat olmalısınız. Kesin teşhis için muayene olmalısınız.IDEA kliniği makat hastalıklarına spesifik çalışan bir kliniktir.
  Geçmiş olsun

 69. Hocam benim makad bölgemin iç kısmında çok şiddetli bir kaşıntı var.arada gıcıklaniyormus gibi ve ne yapsam olmadı bi öneriniz varni şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  genel cerrahiye muayene olmalısınız

 70. Merhabalar hocam ben 15 yaşındayım 1 seneye yaklaşık makatımda kabuk oluşur çok kaşınıyor hocam kendimi durduramıyorum kaşıyınca kabuklar soyuluyo sert kaşıdığımda ise kanama oluyor ne yapmalıyım hocam şimdiden teşekkürler
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  kaşıntı için pruzon kullanabilirsin ama muayene olmalısın ve sorun tespit edilip tedavi edilmeli

 71. Yorumları okudum sanırım toplum olarak makat rahatsızlığı çekiyoruz bendede aynı sorun var daha önceleri çok rahatsız etmeyen basur vardı bense hijyen olsun diye yıkama jeller kullandım ve gördümkü hiçte öyle değilmiş rahatsızlığım kaşıntıyla başladı iki yıldır ilaç kullanıyorum ama nafile geçmedi doktor makat çatlağı olduğunu söyledi basur zaten vardı ikinci gidişimde bana mantar kremleri ve bir sprey verdi düzenli kullandım iyi geldi sanırım yine çatlak ouştu çünki tuvalete çıktığımda kanama olmuştu şu anda çok şükür kanama yok ama kaşıntı devam makat etrafında çok büyük değil ama dış meme oluşumlar var doktor füssür demeseydi benim belirtilerimde kıl kurduna benziyor diyebilirdim çünki gece kaşıntısı beni uykumdan uyandırıyor gündüz o kadar değil anestol krem kullanıyorum merhem sürmediğim gün yok gibi ne yazıkki benim sorum tedavisi yokmu bu rahatsızlığın saat sabahın beşi gözümden uyku akıyor ve ben ayaktayım sinir bozucu bir kaşıntı yüzünden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür hemoroid gibi hastalıklarda anüs tam kapanamaz ve barsağın son kısmının salgısı dışarı akıp kaşıntıya neden olabilir.burada asıl nedenin tedavi edilmesi gerekir.gelirseniz muayene ile sorunu belirleyip tedavinizi yapabiliriz

 72. Hocam yaklaşık 1 aydır makatta aşırı derecede kaşınmam oluyor, kaşınma bazen şiddetli olduğundan kaşıya kaşıya soyuldu ve kabuk bağladı ve kaşınma yalnızca sağ tarafımda, kaşınan kısım gün içerisinde çok fazla kendini hissettirmiyor ancak geceleri bi 3 4 dakika boyunca devamlı kaşınıyor. Kaşınan kısım küçük bir yer ama hafif sertleşmiş kabul bağlamış gibi. Temizliğine dikkat ediyorum. Sizce sebebi ne olabilir. Şimdiden teşekkür ediyorum.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz ama asıl sorunu tespit etmek için muayene olmalısınız.gelirseniz muayene ile sorunu tespit edip tedavi edebiliriz

 73. Hocam tuvalete çıktığımda dışkıyla beraber kan gördüm aşırıda kaşınma var dış tarafta kan ile ilgili bir şey göremedim ne yapmam gerekli
  Op. Dr. Atilla Kaya
  dışkıda kan olduğu için anoskopi muayenesi yapılmalı.muayene ile sorun tespit edilmeli.soruna görede tedavi planlanlanır

 74. Hocam peki ilaç ile geçer mi geçiyorsa hangi ilacı almam gerekiyor

 75. hocam benim anüsümde sadece şiddetli kaşıntı oluyor yaklaşık iki senedir bu sene sizin tavsiyelerinizi okuduktan sonra pruzon krem aldım bir aydır kullanıyorum fakat sonuç alamadım ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  genel cerrahiye muayene olmalısın ve neden tespit edilmeli

 76. Merhaba hocam ben tuvalete gittiğimde makatımda yoğun bir şekilde kan geliyor ve temizleyip peçeteyle kuruttuktan sonrada kaşınma ve yanma hissi oluyor ne yapmalıyım ne önerirsiniz..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kanamanın nedeni tespit edilmeli.bekletmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.

 77. Hocam iyi gunler ve eklemek istedigim bir kac soz daha var sormak istedigim kan da gelmiyo geceleride gayet rahatim diskida zorlaniyodum oda rahatladi biraz sanki makatima igne gibi bisey degiyo oturdugum zaman agri yapmiyo acaba kabizmi yim yardimci olursaniz sevinirim hocam iyi gunler
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavi edebiliriz

  1. Hocam yardiminiz icin saolun kendi kendine gecti tekrardan saolun hocam kolay gelsin .

 78. merhaba hocam özellikle gece uyumaya yakın makat ta aşırı kaşıntı oluyor ve sanırım hafif yara da olmuş tuvalet kağıdı kulanınca yanma ve acıtıyor neden olabilir ne yapmalıyım ilginize teşekürler allah razı olsun
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kıl kurdu olabilir.öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısınız

 79. ne olur yardım edin 3 gündür makatımın içinden çok rahatsız edici bir kaşıntı var krem sürünce yanıyor 14 yaşındayım ve sık sık tuvalete girme ihtiyacı duyuyorum ne yapmalıyım
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  muayene olmalısın.sorun tespit edilmeli

 80. 15 yaşındayım buyuk abdeste gittikten sonra kasınıtı oluyor Uyuyorum sabah kalktığımda geçiyor Dışkımda kıl kurdu var bu sorun genel olarak tekrarlamıyor Her buyuk büyük abdestimde kaşıntı yaşamıyorum ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olmalısın.bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına görünmelisin.sadece sen değil tüm aile ilaç kullanmanız gerekir

 81. Hocam uzun yillardir (10-15 yildir) kaba etimin bir tarafinda araya dogru surekli kasinti bazen tatli bazen aci verici hatta kasirken kabuklar yolundugu icin hafif kanamali hatta sivilce gibi sisligin oldugu durumu yasiyorum. Ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip sorunu saptayıp tedavinizi yapabiliriz

 82. Ben 13 yaşındayım bende çok fazla aşıntı var 2 gün öncede makatımda 2 damla kna geldi ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kıl kurdu nedneiyle olabilir.dışkı tahlili yaptırmalısın

 83. iyi akşamlar hocam, 19 yaşındayım apıç arasında ve anüsde kaşıntı var gercekten cok acı verıcı bır durum. örnegin beyaz iç çamaşırı giydigimde apıc aramdan ve anüsten sap sarı sıvı bulasmıs oluyo. kasıdıkca sıvı gelıyo kabuk baglıyo apıc arasında kı yara sonra kasıntı basıyo kasıdıkca daha kotu oluyo kasımamaya calısıyorum zar zor,1 2 gun azalma oluyo kasıntıda bıraz gecıyo sonra gece uykuda kasıyor oluyorum haberım olmadan sabah kalktıgımda gercekten psıkolojımı bozuyor artık tahamul edemıyorum.bacaklarımı acarken bıle acıyo apıc arası cok kasırsam yurumeme bıle engel oluyo . şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  birçok nedeni olabilir.öncelikle nedeni belirlemeliyiz.kliniğimiz makat hastalıklarına yönelik her tür teknolojiye sahip bir klinik,gelirseniz muayene ile sorunu belirleyip tedavinizi yapabiliriz

 84. Meraba hocam makat bölgesinde kasinti ve sivilce gibi sislikler var acayip agri yapiyo yerimde duramaz oluyorum bazen dun gece hic yatamadim bunun sebebi nedir ve tedavisi lutfen hardimci olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  görmeden bişi söylemek zor .ama kondilom olabilir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 85. makat içibasur var aynı zamanda kaşıntı aşırı derecede yardımcı olurmusunuz 2 senedir çekiyorum bu hastalığı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basur makatın tam kapanmasını engelleyerek barsağın son kısmının salgısının dışarı akmasına oda kaşıntıya neden olabilir.tedavi olmalısınız.şimdilik kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz

 86. Merhaba Hocam 14 yasındayım ve gecelerı makat bolgesınde kaşıntı oluyor sabah duruyor aksam tekrar kasınıyor Kurt var dıye dusunuyorum sızce hastaneye gıtmelımıyım ?
  Op.Dr Adil Altınsoy
  gitmelisin.

 87. Mrb hocam benim makatimda hem kasinma hem yanma hemde kanama var ozellikle geceleri cok kasiniyo buyuk tuvametimi yaoarkbde kaniyo esime belli ettirmemeye calisiyorum ama nerdeyse agliycm ayrica makatimda sislikte var
  Op.Dr.Seher Şirin
  kanama nedeniyle mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeninin tespit edilmesi gerkiyor.şikayetleriniz anal fissüre benziyor.gelirseniz durumunuzu değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz

 88. Hocam benim makatimda sürekli bir kaşıntı oluyor Dr gittim kortin diye bir tablet kullandım ama geçmedi .sanki içerden dışarıya bir temas oluyor gibi kurt diye supheleniyom ama kullandığım ilaç etki etmedim. Yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tekrar dışkı tahlili yaptırın ve tedavi alın

 89. Merhaba hocam makat deliginde yoğun bir kasinma oluyor ve rahatsiz edici agri yok bunun icin merhemmi onerirsiniz yoksa bi doktora danisilmasi gerekirmi
  Op.Dr Adil Altınsoy
  dışkı tahlili yaptırmanızı öneririm.

 90. makat sişti hocam ve cok kasınıyor lutfen bi çözum
  Op.Dr Adil Altınsoy
  sıcak su oturma banyosu yapınız eğer geçmezse pruzon pomat kullanabilirsiniz

 91. merhaba hocam, 2 ay önce bana makat çatlağı tedavisi konuldu kremlerimi kullanıyorum çok bir düzelme yok sanırım ameliyata gidiyor iş fakat çok fazla kaşınma oluyor şu sıralar iyileştiğinden midir yoksa kullandığım kremler mi yapıyordur
  Op.Dr.Seher Şirin
  Kremlerden olabilir, bu arada ameliyat şart değil botox ta yapabiliriz.

 92. Hocam 19 yaşındayım ve gece her uyumaya niyetlendiğimde makatta bir kurt hissi duyuyorum ve kaşıma isteği oluyor kaşıdığımda da sürekli hale geliyor ve geceleri hiç uyuyamıyorum ve deliğin iç tarafında da kaşınma oluyor. sulanma oluyor. Nasıl tedavi olur ne önerirsiniz sadece ilaç, ilaçsa hangi ya da doktora mı görünmem gerek? Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Kıl kurdu olabilir, eczaneden ilaç alıp kullanabilirsiniz.

 93. hocam kolay gelsin.20 gün önce arkadaşımın doğum gününe gittim ve içkime uyuşturucu hap attılar:(ve gece eve çağırdıkları bir travestiyle ilişkiye girdim aktif olarak.acaba bir mikropmu kaptım diye detaylı anlatma gereği duydum kusura bakmayın.psikolojik olarakta kendimi çok kötü hissettim.ve yaklaşık bir kaç gündür(4-5)makatta hafif tatlı bir kaşıntı hissdiyorum ara ara.bugünde kontrol ettiğimde makatımda bir meme çıktığını hissettim.büyüklüğü limon çekirdeği gibi.ne yapmam gerekir.sağolun.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kondilom olabilir.geciktirmeden muayene olmalısınız.çabuk yayılır ve bulaşıcıdır.

 94. Merhaba,eşim bir haftadır makat bölgesinde kanama,kaşıntı,ağrı ve kabızlık çekiyor.Ben hemşireyim fakat bakmama izin vermiyor.Muayene olmakta istemiyor.Acı içinde kıvranıyor.Sizce ne olabilir aşırı kanaması var benim aklıma anal fissür geldi fakat emin değilim sizce ne olabilir? tedavisi nedir?
  teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanamanın nedeni mutlaka tespit edilmeli,en azından bir anoskopi muayenesi yapılmalı.hemoroidle birlikte ağrı varsa ya anal fissür de vardır yada tromboze hemoroid.anal fissür ise botoxla tedavi edilebilir.hemoroid ise laser yada RBL ile tedavi edebiliriz

 95. Hocam 21 yaşındayım bende bagsur denilen hastalık var ama geçti 1 yıldır olmuyor. Ameliyat sizce olmalimiyim. Son 1 haftadır makatta kaşıntı ve kil kurdu var doktora gitmeden ilaçlar yöntemi ile cozemezmiyim,..
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kıl kurdu için kontil alabilirsin.tüm aile ilaç almalı,ve 15 gün sonra tekrar edilmeli.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 96. Hocam 14 yasındayım makata kaşıntı var nedendir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kıl kurdu olabilir,dışkı tahlili yaptırmalısın

 97. Dr bey merhaba ben 35 yaşındayım benim sorunum makat bölgemde kaşıntı olur herhangi bir akıntı şişlik vb gibi şey yok bazen hiç kasonmiyo bazen çok kasonmiyo özellikle soğuk havada çok kasonmiyo saygilarla
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal dermatit olabilir.pruzon kullanabilirsiniz.pamuklu çamaşırlar giymelisiniz

 98. Mrb kolay gelsin hocam makatda 3 gündür kaşıntı ve hafif yanma var ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal fissür başlangıcı olabilir,genel cerrahiye muayene olmalısınız

 99. hocam bende 1 aydır makat kaşıntısı var ve yanma oluyor aciba ne yapmalıyım
  Op Dr Nizam Kurtdere
  sebebi bulmaya çalışın bu arada pruzon merhem kullanabilirsiniz.

 100. Merhaba. Kıl kurdu tedavisi gördüm. İki hafta arayla ilaç ailecek kullanıldı. Hijyene dikkat edildi. Fakat3 aydır makatta vajinada kaşıntı var. Bunun sebebi ne olabilir? Sık sabun kullanıyorum. Akıntı sorunu da var.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Akla sabun gelir asla kullanmayın

 101. Merhaba bende makat çatlağı var önümüzdeki hafta ameliyat olmayı düşünüyorum anestol krem kullanıyordum fakat çok kaşıntı yapıyor bıraktım kaşıntı için önerebilceginiz krem varmı
  Op.Dr.Seher Şirin
  Anestolden kaynaklanıyorsa kendiliğinden düzelir, pruzon merhem ilk uygulamada geçirir

 102. Merhaba yaklaşık 5 gündür kaşıntı var kıl kurdu olabilir düşüncesiyle iki gün önce kontil aldım ilk gün 3 tablet aynı anda ikinci gün ilk önce 2 tablet yaklaşık 6 saat sonra tek tablet aldım şuan 3.gün ve kaşıntı hala devam ediyo hatta daha fazla rahatsızlık verecek şekilde . Dışkımda hareket eden herhangi bişey görmüyorum ama belki psikolojiktir kıpır kıpır bişeyler var gibi hissediyorum. Kontil den sonra hepsinin ölmemiş olma ihtimali var mı acaba ? Ellerimi bile ozon suyuyla yıkıyorum ve temizliğe muazzam özen gösteriyorum çok sinir bozucu olmaya başladı şimdiden çok teşekkür ederim .
  Op.Dr.Seher Şirin
  Kontille ölmesi beklenir
  başka sorun olabilir

 103. Kaşıntım var. Kıl kurdu için ilaç kullandım ama geçmedi sanırım.Kıl kurdu için en etkili ilaç hangisidir?
  Op Dr Atilla Kaya
  Hepsi yeterince etkilidir kıl kurdu olsaydı düzelirdi, kaşınmanızın sebebi anal dermatit olabilir

 104. Hocam meraba. Ben 14 yaşındayım ve makatımda sadece akşamları olan ve canımı sıkan bir kaşıntı var. Ve ıkınınca kaşıntı yüzünden makatımda ağrı oluyor. Bunun nedeni ne olabilir? Yardimci olun lutfen
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Gece kaşıntısı kıl kurdu düşündürür
  dışkı tahlili yaptırın

 105. Merhaba,
  Dört aydır makatımda ve genital bölgeminde yaygın bir kaşıntı var. Makatımda sanki bir şeyler kımıldıyormuş gibi hissediyordum. Bazen de ikisinde de şiddetli bir kaşıntı hissediyorum ve kaşınan yere peçete baştırdığımda nokta nokta kan lekesi bulaşıyor. Defalarca genel cerrahiye, kadın doğuma ve cildiye bölümlerinde muayene oldum. Genel cerrahi doktoru muayene ettikten sonra ince bir çatlağım olduğunu bunun kaşıntı yapabileceğini söyledi. Kadın doğum doktoru, açıkçası, bir şey yapmadı. Mantar olmadığını ve başka ne olabileceğini bilmediğini söyledi. Cildiye doktoruna ise bit veya pire gibi bir şeyler olup olmayacağını sordum. Yatağımı değiştirmemi önerdi ve kaşıntı için hap verdi. Anestol kullanmaya başladım. Ama kaşıntı bir şeyler kımıldıyormuş gibi kaldı. Zamanla anestolu kullandığım yerin hassaslaşmaya başladığını hissettim ve tuvalette sıkıntı çekmeye başladım. Bu arada defalarca muayeneye gittim; ama doktorlar kullanmaya devam etmemi söylediler. Üç ay önce sadece kaşıntıdan şikayetçiyken şimdi tuvaletimi yaparken ciddi anlamda acı çekmeye başladım. Bazen durduk yere makatımda bir şey batıyormuş gibi hissediyorum ve canım acıyor. Kaşıntım da hala devam ediyor.Zaman zaman genital bölgemdeki kaşıntı da artıyor ve peçeteyle bastırdığımda yine kan geliyor. Son olarak geçen hafta doktora gittim ve ilacın bölgenin daha fazla yırtılmasına neden olup olamayacağını sordum. Acı hissettiğim için bağırsaklarımın içinde de yırtılma oluşup oluşmadığını, oluştuysa bunun kaşıntı yapıp yapmayacağını sordum. aynı zamanda kurt ilacı kullanmak istediğimi söyleyip, bunun yan etkisi bulunup bulunmadığını sordum. Yeni bir krem verdi sadece. Bu rahatsızlığın ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  anal fissürünüz var ,tedavi olabilirsiniz.tedavinizi botoxla yapabiliriz.

 106. Hocam kolay gelsin 4 veya 5 aydır makatım da şiddetli kaşıntı ve akıntı var sorunum sizce ne olabir muayne olmam gerekirdi gerekirse hangi bölümden muayne olmam gerekir ….
  Op Dr Atilla Kaya
  muayene olmalısın.genel cerrahi

 107. Makatimda yklasık 2 aydr sadece kasinma var neden olabilirr hocam??
  Op. Dr. Atilla Kaya
  dışkı tahlili yaptırın,eğer parazit yoksa ,pruzon pomat deneyin

 108. Hocam 3 yıldır makatimda kasinti ve kabuklanma oluyor. Kaşıntı olan bolgede asiri nem oldugu icin surekli pecete koysamda bir sey farketmiyor. Doktora gittigimde hemoroidden kaynakli oldugunu soyledi fakat verdigi merhem hic bir ise yaramadi. Son bir kac aydir bu kasinti genital bolgemede kaymaya basladi Ve genital bolgemin etrafindada kabuklanma olmaya basladi. Makatimda bazen bir sey geziyor gibi hissettigimdr oluyor. Ne yapmami onerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  eğer hemoroid varsa tedavi olmadan düzelme şansınız yok.kliniğimiz proctoloji merkezidir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 109. Hocam merhaba makat bolgemde 2 aya yakindir kasinti var gecelerde artiyor aslinda cokda rahatsiz edici diyil. Bazi zamanlarda sanki iceride bir siy varmis gibi geliyor , banyo yaptimda iceriye doru sicak su gidiyor ve sanki yaraya deymis gibi aci yapiyor lutfen yardimci olun.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  geceleri artan kaşıntı varsa öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısınız. kıl kurdu varsa tedavi alırsınız.eğer dışkı tahlilinde kıl kurduna rastlanmazsa o zaman genel cerrahiye muayene olmalısınız

 110. Merhabalar. Makat bölgesinde 1/1,5 aydır bir kaşıntı hissine andıran bir his var ve birşeyler kıpırdıyormuş gibi hissediyorum belli aralıklarla, bu belirtiler başladıktan sonra şişlik hissetmeye başladım sanırım kaşındı ve o his yüzünden sürekli kontrol etme gereği duyuyorum tahriş olmaya başladı, biraz araştırma yaptım ve genellikle çocuklarda görülen kıl kurdu hastalığı belirtilerine çok benziyor çok fazla gazım oluyor makatta birşeylerin kıpırdama hissi artık çok rahatsız ediyor. 27 yaşındayım kıl kurdu olma olasılığı nedir sizce ve tedavisi nasıl yapılır kullanmam gereken ilaçlar kesin çözüm olur mu ne kadar süre ile kullanmam gerekir teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal fissürde bazen kaşıntı olabiliyor.genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm.kaşıntı geceleri artıyorsa kıl kurdu olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 111. Mrb hocam benim makatta asırı derece kasıntım var ve makat cıkısında cok kucuk bşr et parcası cıktı kasıntıyla birlikte bekarken yoktu evlendikten sonra ortaya cıktı esimle olan ilişkimden mi kaynaklanıyor ve sebebi nedir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Proktoloji Uzmanı
  Et parçası dediğiniz siğil(kondilom) olabilir,öyleyse tedavi olmalısınız. IDEA Cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsiz,gelirseniz teşhisi koyup uygun tedaviyi önerebiliriz.
  Geçmiş olsun

 112. Hocam merhaba yaklasık 1 haftadır tuvaletten sonra makatta asırı kasıntı oluyor 3-4 saat sonra geçiyor hafif kaşıntı hissi kalıyor. tuvalet kağıdı ile sert silince hafif kanıyor ne yapmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  anal fissürünüz olabilir.kliniğimizde sgklılara muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz

 113. Merhaba hocam , askarida kurdu icin ne onerirdiniZ .

 114. Merhaba hocam bendede bikaç aydır makkatta kaşıntı var. Özellikle geceleri oluyor. Çalışmadığım zaman gündüzleride oluyor. Pruzon krem kullandım ama geçmedi. Temizliğe önem veriyorum. Yanlız banyoda sampuanla iyice temizlerdim makat kısmını o yuzden olmus alabilir mi? Doktara gitmeye utanıyorum. Acaba kıl kurdu olabilir mi? Onun için ilaç alıp kullansam nasıl olur ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kontil alıp kullanabilirsiniz.fakat tüm ailenin tedavisi gerekir.besinlerden bulaştığı için yoksa çok kısa sürede tekrar eder.eğer kontil kullanımına rağmen kaşıntı geçmezse sorununuzun nedeni başka bir makat hastalığıdır.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 115. Hocam ben 19 yaşındayım ve makatta ilk zamanlar hafif kaşıntıyla başladı ben de duş alırken falan kasırdım sonra tuvalete çıktıkça hafif kanamalar ortaya çıktı ve daha çok kaşıntı başladı ve bu gün büyük tuvaletimi yaparken baya ağrı çektim ve kanama arttı ciddi bi sorun olabirmi?
  Op Dr Atilla Kaya
  anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavi edebiliriz

 116. Hocam iki gündür makat bölgemde hafif kaşıntı var dıskılamadan sonra peçeteye çok az açık renkte kan bulasıyor sebebi ne olabilir ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  genel cerrahiye muayene olmalısınız

 117. Hocam ben kil donmesi oldum ve haylada var 1 kere ameliyat oldum 2. Kez kil donmesi tekrarladi doktor bir kac ilac yazdi ve ben onlardan haric karamerhem kullaniyorum ve makatimda bugun ileri derecede kasinti oldu ve dıskımda ceviz büyüklünde gelmeye basladi bagsurdan korkuyorum yada size gore kasinti normalmi ne yapmaliyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesinden tekrar ameliyat olmalısınız.mikrosinusektomi yöntemini araştırın.makatta kaşıntı çok farklı nedenlerle olabilir.araştırılmalı

 118. Merhaba doktorum bnde ki sorun da kaşıntı sürekli kaşıntım var daha önceleri meme vardı fakat memeler geçti şu anda kaşıntı geçmiyor ve çok rhtsız edici bunun bi yöntemi yolu yok mu ameliyat olmak istemiyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  pruzon kullanabilirsiniz

 119. Merhaba Sayın Doktorum Benim 2-3 Gündür Makatta Kaşıntı Var Gündüzleri Olmuyo Geceleri Oluyo Kağıtla Silerken Sizin Dediğiniz Gibi Beyaz Renkli Kurt Gördüm Şimdi Ne Yapmam Gerekiyo
  Op.dr.Adil ALTINSOY
  antiparaziter ilaç kullanmalısınız

 120. Makattimda çok şiddetli kaşıntı var kasidikca kurtlar susuyor 0.5 cm uzunluğunda ne yapabilirim uykuya hasret kaldım lütfen bir etkili ilaç söyleyin tesekkur ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kontil kullanabilirsiniz

 121. merhaba,bende hemeroid var ben yemek listesi yaptım çünkü sorduğum soruda beslenme alışkanlığınızı duzenlemelisiniz demistiniz artik daha cok posali ve lifli yiyecekler yiyeceğim ve yoğurt tuketecegim sizce ise yarar mi yardımcı olurmusunuz(lysye hazırlanıyorum ameliyat istemiyorum.)
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Proktoloji Uzmanı
  Hemoroid veya fissürde kabız kalmamak tedavide çok önemli.planladığınız diyet gayet iyi. Bol sebze,salata,lifli meyveler yiyin. Mutlaka bol su için.Hareketinizi artırın,yürüyüş yapın.tuvaletinizi bekletmeyin,ertelemeyin. IDEA.com tr den ve sehersirin.com sitelerinden beslenme ve kabızlık hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 122. hocam merhaba,bende hemoroid ve anal fissür var ben doktora gittim yaklaşık 2 ay oluyor.Bana kortos kremini ve kabızlık şurubu verdi ilk günler geçti ama şimdi yeniden başladı ilk sorum sizce benimkisi kronikleşmiş midir 2.kartosu ve bepanteni(çatlağım için) tam olarak nereme ve ilk hangisini sürmeliyim ve birde ben diyet yaptığım için çok az katı şey yiyordum şimdi dışkının kurumaması için bol mu yemeliyim ne kadar sürede geçer?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Proktoloji Uzmanı
  2 aydan uzun süren fissürler genellikle kronikleşmiş oluyor. Ama muayenede fissürün derinliğine,ucunda bekçi meme olup olmadığına bakılıp akut-kronik ayırımı yapılmalı.Kremleri aynı anda sürmeniz gerekmez.2-3 saat süreyle sürebilirsiniz.Makatın içine doğru sürmelisiniz. Kabızlık için katı yemek yasağı yok,illa çorba içmek zorunda değilsiniz. Her tür sebze yemeği,salata,lifli meyveler,en az 2 litre su içmelisiniz.IDEA.com tr den ve sehersirin.com dan kabızlık hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 123. iyi günler hocam. makat kısmında bi kaşıntı oluyor ve yüzeyi kuruyor kavlar gibi oluyor yanma hissi veriyor. terledigi zamanlarda daha bi aci veriyor .şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Proktoloji Uzmanı
  Makatınızı ıslak bırakmayın,terlediğinde kurulayın,aşırı ve sabunla yıkamayın,duru suyla yıkamanız yeterli. Acı ve baharatlı yemeyin,sentetik çamaşır kullanmayın.Pruzon pomad kullanabilirsiniz.Geçmezse makat hastalığı açısından cerrahi uzmanına muayene olmalısınız
  Geçmiş olsun

 124. Hocam merhaba 20 yaşındayım makatımın yanlarında şişkinlikler belirmeye başladı son 3 haftada ve su toplanmış gibi şişkinlikler var makatımın tam sol ve sağ yanında cizgi kısmında ve biraz kaşıntı oluyor kaşıdıktan sonra duruluyor kaşıntı ne yapmam lazım bi ilaç yada yöntem önerirmisiniz?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Şikayetleriniz makat siğilinde olabilir. Öncelikle muayene olmalısınz.Bahsettiğiniz lezyonların varlığında görmeden ilaç önermemiz doğu değil.
  Geçmiş olsun

 125. hocam ben 13 yaşındayım makat bölgesi kaşınıyo terdenmi yoksa başka bişeydenmi ne önerirsiniz allah rızası için cevap verin çok korkuyorum kıl kurdumu ne hocam kekik çayı felan iyi olurmu
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatınızı yalnız duru suyla temizleyin,deterjan sabun kullanmayın.Mutlaka kuru tutun.Dışkınıza kurt varmı diye kontrol edin. Pruzon pomad kullanabilirsiniz.Geçmezse Genel cerrahi uzmanına kaşıntı yapabilecek makat hastalığı varlığı açısından muayene olmalısınız.IDEA Cerrahi Merkezi makat hastalıklarına özel bir kliniktir ve SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 126. Merhaba hocam 1,5 yıldır bu kaşıntı beni mahvetti pruzon merhem dahil hiçbirşey geçirmedi gitmediğim genel cerrah kalmadı hiçbiri çözüm bulmadı.lütfen yardım edin:((
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bir takım önlemler alabilirsiniz.pamuklu çamaşır giyinin,acı baharatlı yiyeceklerden tursudan uzak durun.dermatologa görünün

 127. Hocam benim makat bolgesinde iki üç aydır felaket kaşıntı var cok zorda kaliyorum napmam lazim doktora gitmeyede utaniyorum
  Bide gitmek gerekiyorsa hangi bolume gitmek gerekiyor
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat kaşıntısının çok sebebi var.Makatınızı yeteri kadar ve yalnız duru suyla temizleyin.Deterjan,sabun,ıslak mendil kullanmayın.Mutlaka kuru tutun.Pruzon pomad kullanabilirsiniz.Geçmezse Genel cerrahi uzmanına kaşıntı yapabilecek makat hastalığı varlığı açısından muayene olmalısınız.IDEA Cerrahi Merkezi makat hastalıklarına özel bir kliniktir ve SGK lılara muayene ücretsizdir.Gelirseniz makat hastalığı varlığı açısından durumunuzu değerlendiririz.
  Geçmiş olsun

 128. merhaba hocam, 1 yıl önce anal fistül teşhisi kondu. amleyat olamadım 1 yıldır anüs kenatındaki yaradan sürekli iltihap gliyor bazen şiddetli ağrı arada kanama oluyor. bugün de şiddetli kaşınma hafif yanma başladı en yapalıyım. temmuz sonuna kadar ameliyat vb olma ihitimalim yok.. bulunduğum yerde de bu ameliyatı yapan işin ehli doktorlar da yok? geçici olarak en öneririsiniz?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Fistül ameliyatsız geçmez maalesef.Ameliyatı ertelerseniz apse ve iltihap yaptıkça fistül boyutu büyür ve yapılacak ameliyattan başarı elde etme ihtimali azalır.Kaşıntı yapmaması için şimdilik ancak sık sık kurulayabilirsiniz,pruzon pomad kullanabilirsiniz.IDEA cerrahi merkezinde Bakırköy ve İzmir şubemizde fistülde laser tedavisi uyguluyoruz.
  Geçmiş olsun

 129. Merhabalar hocam pruzon krem makat içine uygulanabilir mi bir yan etkisi var mıdır? Bir de 1 haftadır doktorun verdiği anestol kremi kullanıyorum ama sürerken aşırı yanma hissi veriyor nedeni ne olabilir acaba?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Pruzonu makatın iç kısmına sürmeyin.İçeride de kaşıntı varsa kondilom,fissür,fistül gibi makat hastalıklarında da olabilir. Böyle durumda pruzon çok etki etmez.proktoloji uzmanına muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 130. Hocam cok Asırı kaşıntım var pruzon krem kullanıyorum 1 aydır kullanıyorum fakat kremi etkisi gidince yine başlıyor bende bagsur var ama şişlikler indi şiddetli kaşıntı kaldı ne yapmam gerekiyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anüs hemoroid nedeniyle tam kapanmıyor olabilir ve buda akıntı ve kaşıntıya neden olur.muayene olmalısınız.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 131. Merhaba hocam, ben lazer ameliyatı oldum. Makatta çatlak vardı. 1.5 yıl geçti. Ancak doktor bana hijyene çok dikkat etmelisin dedi. Bu nedenle ben hem tuvalet kağıdı hem de ıslak mendil kullanıp iyice temizleme yapıyorum. Sonra tuvalet kağıdı ile tekrar kuruluyorum. Sizce bir sakıncısı var mıdır? Saygılarımla. İyi çalışmalar
  Op Dr Atilla Kaya
  ıslak mendil gibi kimyasal içerenlerden uzak durmalısın.sadece su ile temizleyip kuru tutmalısın

 132. Merhabalar, makat cevresindeki yumusak bolgede hem gece hem gun icinde kasinti var .krem kullanmak yeterli olur mu yoksa kilkurdu testi mi yaptirmak gerekli ? Tesekkurler
  Op.dr.seher ŞİRİN
  muayene ve testlerle neden belirlenmeli

 133. Merhaba hocam buyuk abdestimi yaptıktan sonra kurdları abdestimde gorebiliyorum beyaz renkteler her zaman temizliğime onem gosteririm camaşırlarımda dahil tuvaletten çıkarken makat bolgemi nemli bırakmam ama galiba biraz sert temizliorum gece yatarken makat bolgemde kaşıntı başlıyor ve bu beni uyutmuyor ozellikle yaz aylarında lutfen yardım edin hocam çözümü yokmu bunun
  Op Dr Adil Altınsoy
  kurtları dışkınızda görüyorsanız tedavi almalısınız.kontil kullanabilirsiniz.tüm aile tedavi almalı.15 gün sonra tedavi tekrar edilmeli

 134. Merhaba hocam 28 yaşındayım makat bolge de özellikle akşamları kasintim oluyo bazen çok fena kasiniyo bazende geciyo ne yapman gerek
  Op Dr Atilla Kaya
  geceleri görülen kaşıntı sıklıkla kıl kurdu nedenidir.dışkı tahlili yaptırın

 135. merhaba hocam 2 gun once makatta bir kurt hissi olusdu bende tualete gittim peceteyle belki yakalarim diye dusundum ve 1 tane dustu fakat suan 2 gundur kasinti yok acaba kil kurtundan kurtuldummy?
  Op Dr Ergun Aygören
  hayır kurtulamamışsındır.bu nedenle kontil vb bir ilaç kullanmalısın

 136. hocam makatta bazen cam parçaları kesiyor sanki öyle bi ağrı giriyor.kaşınıyor.bazen oturunca makatta sanki kıl çekiyorlar gibi bi his oluşuyor.büyük abdest yaparken de dışkının tamamı çıkmıyor.çözüm nedir
  Op Dr Atilla Kaya
  şikayetleriniz tipik anal fissür .gelirseniz botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 137. Hocam merhaba ben 5 yıl önce parazit testi yaptırdım ancak bir şey çıkmadı. Sonra ben de eczanden ko…il adındaki ilacı kullandım ve ertesi sabah dışkıda 10 ya da 15 beyaz yorgan iğnesinden biraz daha kalın beyaz bir canlı gördüm. Sonra her yaz içtim. Ancak bazen makatta kaşıntım oluyor. Acaba hala parazit mi var ben de yoksa kabızlıktan mı oluyor acaba?
  Cevaplarsanız çok mutlu olurum.
  Op Dr Ergun Aygören
  dışkı tahlili yaptırabilirsin eğer dışkıda parazit yoksa ,anal fissür yada dermatit olabilir

 138. Hocam Merhaba . Candida albicanis teşhisi konuldu. Yaklaşık 15 gündür mantarlarida uğraştığı mi bilmiyodum makat yanaklarında şismeler kızarıklık kaşıntı var ve artık dayanamiyorum yanıyor .delikler oluştu kasimadim halde Candimax ve fuggy verdi doktor 2 ci gün kulllanisimin hocam ne zaman geçer cok mutsuzum agloyorum dayanamiyorum ne onerirsiniz pruzon u da kullandim ise yaramadir
  Op Dr Seher Şirin
  mantarda tedavi için 2 gün çok erken.1hafta-15 günde sonuç alırsınız.ilaçlarınızı düzenli kullanın.doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanın.şikayetleriniz bitince iilacı bırakmayın

 139. Kolay gelsin hocam benimde yaklaşık 3 haftadır kasintim var ozellikle icerden dista bir sıkıntı yok tuvaletimide yaptigim sirada bile kaşıntı devam ediyor gün içinde arada geçiyor awa genel olarak var abdest alıyorum temiz ve kuru tutuyorum awa ayni
  Op Dr Atilla Kaya
  muayene ile nedeni araştırılmalı

 140. Mrb hocam benim de sorunun makatta kaşıntı gunduz hicbirsey olmuyor fakat geceleri cok asiri kasiniyor ayrica gaz cukarmami sagliyor ve rahatliyorum kasinti da geciyor 1 veya 2 saat sonra tekrar yanma ile birlikte kaşıntı basliyor tedavisi nedir tesekkurler
  op Dr Seher Şirin
  geceleri ortaya çıkan kaşıntı parazit düşündürür,yanma ise kaşıntı sonucu travmaya bağlı olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.önce dışkı tahlili yaptırın

 141. Hocam benim 1 aya yakın bir süredir kaşıntım var. Normaldir diye hiçbir şey yapmadım ama iyice arttı bu kaşıntı. Baktığımda makatımdan öne doğru bi yara gibi bir şey var 2-3cm civarı oraya dokununca hafif acıyor ve sürtününce o da kaşınıyor lütfen yardımcı olun. Bu arada makatla ilgili hangi doktoru tercih etmeliyim
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA klinkleri makat hastalıklarına spesifik çalışıyor.sze en yakın kliniğe gidebilirsiniz.yara kaşımaya bağlı oluşmuş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 142. Hocam merhaba…
  Makatimda kasinti var..iki uc aydir..ve kasinan yerde beyazliklar var ve ilerme yapiyor…bununla ilgili bir krem veya benzeri bir oneriniz varmi?
  Tesekur ederim..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz.genel cerrahi yada dermatolojiye muayene olmalısınız

 143. Merhaba hocam çok kötü durumdayım rahatsızlığım bi hastalık mı piskolojik mi bilmiyorum ben tuvaletimi yaptıktan sonra kendimi çok garip hissediyorum tabiki makatımı oturamıyorum yatmak bile zor oluyo makat boşlukta saatlerce bekliyorum bazen geçiyo tam olarak bi ağrı yanma denemez ama bazen zonklama ve hafif yanma gibi bişeyler hissediyorum sizin için çok zor bi soru biliyorum ama tam olarak teşhis koyabildiğim bişey değil yıllardır çekiyorum artık dayanacak gücüm kalmadı yardımcı olun lütfen
  op Dr Seher Şirin
  anal fissürünüz olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 144. Hocam merhaba benim akşamları anüs çevresinde kaşıntılarım artıyor ve kıl kurdu belirtileri yok ben de test yaptırdım bir şey çıkmadı o zaman neden kaşınma olabilir temizliğime de dikkat eden biriyim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  IDEA Kadıköy Şubesi proctoloji Uzmanı
  sık sık duru suyla yıkayıp kuru tutun.bir süre sabun vb kimyasallardan uzak durun,dar kıyafetler giymeyin,pamuklu giysileri tercih edin.pruzon pomat kullanabilirsiniz

 145. Merhabalar hocam doğumdan sonra lohusalık döneminde ped taktığım için popomun kenarlarında yaralar oluştu
  Çok fazla kaşıntı yapıyor ve gecmiyor nasıl geçer önerebileceğiniz merhem varmıdır şimdiden teşekkürker
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Bakırköy Şubesi proctoloji Uzmanı
  duru suyla yıkayıp kuru tutun,pruzon pomat,madecassol kullanabilirsiniz

 146. Hocam yaklaşık 6 yildir anus catlagindan ameliyat oldum. Ama inanilmaz bi kasinti var geciren tek krem travazol. Dikis yerleri daha cok kasiniyor siz ne onerirsiniz
  Op Dr Seher Şirin
  IDEA Bakırköy Şubesi proctoloji Uzmanı
  birçok makat hastalığında kaşıntı ilk bulgu olduğu için muayene ile değerlendirmek gerekir

 147. Hocam merhabalar ben 19 yasindayim.Hocam yaklasik bir hafta once kabiz oldum 4-5 gun surdu ve cok zorlandm. Daha sonra anusumde sarkik ve odemli bi et parcasi olustu.arada batma hissi olusuyor tuvalet sonra bu et parcasini daha odemli hissedyrm ve hafif bi yanma olusuyor kanamam falan yok sikayetlerim yaklasik bir haftadir mevcut . Bunun yaninda hocam son iki uc gundur yemekten sonra bazen yururken ve ozellikle geceleri uzandgmda anusumde birseyler geziyormus gibi hissedyrm sabahlari cok fazla gazim oluyor. Bunun nedeni ne oalbilir ve hangi doktora gorunmeliyim dahiliyemi cerrahimi ?
  Op dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi proctoloji Uzmanı
  anal fissür olabilir.muayene olmalısın.gelirsen durumunu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavini yapabiliriz

 148. Hocam lutfen acil cevaplar misiniz ?
  Op dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi proctoloji Uzmanı
  Cevapladım

 149. Makat çevresinde kaygan sivi akıntısı ,kasinti var tuvalet ihtiyacını giderirken zaman zaman batmalar oluyor. Kabızlık yaşamıyorum siviya yakın dışkı oluyor ve b12 eksikliği görülüyor.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  IDEA Kadıköy Şubesi proctoloji Uzmanı
  uzun süreli ishallerde anal fissüre neden olabilir.şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor.kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 150. Hocam merhabalar.Önemli bir sorunum var.Yaklaşık bir haftadır makatimda ara ara akıl almaz bir kaşıntı oluyor peceteyle kasidigimda ise hafif sarılı beyazlı kokulu iltihap var makat bölgeside şişik var çevresi ise kızarık.Büyük abdestte ise anlatamiyacagim şekilde aci geliyorum. sizce neyapmam gerekiyor.Pruzon kullansam gecermi???
  Op Dr Atilla Kaya
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.bu nedenle öncelikle muayene olmalısınız.

 151. Hocam göt deligimin etrafında aşırı kaşıntılarım oluyor ne yapmam gerek veya hangi bölüme tedaviye gitmem gerekiyor
  Op Dr Adil Altınsoy
  kaşıntı geceleri artıyorsa kıl kurdundandır.ama farklı zamanlarda ise araştırlması gerekir

 152. Hocam oncelikle iyi gunler hocam bende 1 yil once bi kasinti basladi giim doktora travacol ve hametan verdi iyi geldi bana sonra biraktim wc ye gecince biraz zor cikiyor ve bazen 5 gecisten birinde kan oluyor ama kan icerden mi gelior bilmiom disarda bole burusukluk var dokununca yanior tahrismi olmus1 yildir boyle
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetiniz anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 153. Değerli hocam sürekli hareketli bir işte çalışıyorum makatta terleme kaçınılmaz yaklaşık 5 aydır sürekli bir ıslaklık hissi mevcut ve makat ağzında sanki kıl kurdu varmışcasına bir kaşıntı oluyor bu neden olabilir herhangi bir şişlik bulunmuyor. Ne yapmam gerekli? Yardımınızı bekliyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirp eğer ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olabilir.eğer neden ter bezleri ise botoxla terleme tedavisi yapabiliriz

 154. Hocam makat bölgesinde çok aşırı derecede kaşıntı var ve ara sıra da kanamada oluyor bazen yerinde duramiyorum hocam neyapmaliyim yardim ci olurmusunuz bana
  Op Dr Atilla Kaya
  kanama nedeniyle mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.muayenede sorun saptanır,şikayetiniz anal fissür gibi görünüyor. eğer şikayetiniz anal fissürse tedaviniz botoxla yapılabilir

 155. Merhaba hocam affınıza sığınarak anal kondilom dan ameliyat oldum genital bölgeye ilerlemişti kadın doğum doktoru ve genel cerah ameliyat etti ameliyat olalı bir ay oluyor bana balaban ve proctolog kremini verdi bunları karıştırıp ikisini bir kullanmamı istedi kullandıktan bir kaç gün sonra ciddi derecede kaşıntı kızarıklık oldu kremi kullanmayı bıraktım aradan bir kaç gün sonra genital bölgesi ve makat çevresi derim morardı kurudu derim dökülmeye başladı çok kötü bir şekilde kaşıntı yanma var kaşımak için dokunduğum zaman çok kötü ağrıyor tekrar doktora gittim bana mantazol kremi ve infex MR tabletini verdi etkisi olmadı başka bir hastalık mı oluştu ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar dilerim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kullandığınız ilaçlar allerjiye neden olmuş olabilir,dermatologla görüşün

 156. Merhaba hocam benim makat bölgede ve anüs genital bölgede aşırı kaşıntı yanma acı var kasidim baya yara olmuş şimdi de uyutmuyor yanıyor devamlı kaşınıyor ne yapmam lazm yardımcı olur musunuz acaba mayasïr yada başka hastalığı rahatllatck başka bi çözüm var mı sıcak su gibi fln ne onerirsiniz çok kötü ya
  Op Dr Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirmemiz gerekir

 157. Merhabalar daha once yesilyurttaki kliniğinize gelmistim ve makatimda kucuk bir catlak oldugunu öğrendim verilen ilaclari ve kremi kullandim . Tuvalet ihtiyaci giderirken herhangi bir sorunla artik karsilasmiyorum ancak makatta kaşıntı ve akinti hissediyorum. Sebebi farkli catlaktan farkli midir? Simdiden tesekkurler..
  Op dr Nizam Kurtdere
  çatlak nüks etmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz

 158. Simdi hocam yaklasik 3 4 yildir lanet olası makatta kasinti var kokuda yapiyor hele yazin fare olusu gibi kokuyor es kaza biriyle yatacak olsam kokudan bayilir napacam bilmiyorum ne yaptiysam fayda etmedi pruzon pomat mi desen mantar ilaclarimi desen pruzonu bitene kadar kullanıyorum ilk kullandigim andan itibaren faydasini görüyorum ama pruzon bittikten bir hafta sonra tekrar basliyor artik cildiracam nedir bu ne olabilir yardim edin
  Dr Atilla Kaya
  anal dermatit gibi görünüyor

 159. Geceleri olan ve beni uyutmayan çok büyük bir kaşıntım var doktora gittim merhem verdi kullandım geçti bir süre sonra yine başladı Allah rızası için bir çare bulun dayanamıyorum artık!!
  Op Dr Adil Altınsoy
  gece kaşıntısı kıl kurdunu düşündürür.dışkı tahlili yaptırın

 160. Soruma neden cevap alamıyorum doktor yok mu cevap vericek
  Op Dr seher Şirin
  dikkatli bakarsanız sorunuz cevaplanmış

 161. Merhaba ben 19 yasindayim yaklasik 1 bucuk ay once doktora gittim ve anal fissur teshisi kondu bazi kremlar verildi bu kremleri kullandim catlagim tam iyilesmek uzereyken tuvalette zorlanmamla tekara bas gosterdi ama simdi o da iyilesti fakat burkac gundur makatimda kasinti oluyor cok siddetli degil ama kasiniyo yine de boyle makat cevremde kizariklik var ciddi bi durum mudur neden kaynaklanir acaba bana yardimci olur musunuz simdiden tesekkur ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  anal fissürde kaşıntı olabilir.başka şikayetiniz yoksa pruzon pomat kullanabilirsiniz

  1. Yani suanlik catlakla ilgili bi sikayetim yok anestol pomat var o olur mu acaba
   Op Dr Atilla Kaya
   anestol pomat olmaz

   1. Peki tesekkur ederim

 162. Benim 6 yıldır makat bölgemde kaşıntı var. Daha önce iki kez tahlil verdim temiz çıktı yine de iki kez kurt ilacı kullandim. Makat bölgem gün içerisinde sürekli kaşınıyor ıslaklık olusuryor. Yara gibi oluyor kasimaktan. Kasintilarimin sebebi ne olabilir nasıl geçer. Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir.anüsün yapısı herhangi bir nedenle bozulduysa dışarı akıntı,bu akıntı nedeniyle dermatit ve kaşıntı olabilir.

 163. Merhaba. Yıllardır makat kaşıntısı cekiyorum ve yırtık var o yüzden denildi ameliyat oldum olmasına ama şikayetlerimin hic biri geçmedi. Hala devam ediyor. Artık kaşımaktan yara olmuş durumda. Yardımcı olabileceğiniz herhangi birşey varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler
  Op Dr seher Şirin
  makat çatlağı için öncelikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.botoxla tedavi edebiliriz.kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz

 164. MERHABA.tam makat bölgesinde olmamak kaydıyla kalçanın arka baçak ile katlanma kısımında sadece solda kaşıntılar var bunun sebebi ne olabilir acaba bundan ayrı olarak kuyruk sokumunda kalçanın üst tarafında ara sıra 1 ayı bulan deri dökülmeleri oluyor daha önce bunun için doktora gittim ve krem aldım fakat geçiçi bir çözüm olmadı kremi kullandıktan sonra dökülmeler hızla geçiyor fakat 1-2 ay sonra tekrar dökülmeler devam ediyor yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  Op Dr Nizam Kurtdere
  kullandığınız çamaşır türü,gerek çamaşır yıkamada ve vücut temizliğinde kullandığınız kimyasallar allerjik reaksiyona nedne olabilir.

 165. Hocam yasim 15. Benim bir sorum var. Makatimda 1-2 gunluk tuvalete ciktiktan bi acima hiszi var. Gayet rahat tuvalete cikiyorum, kanda yok. Ama tuvaletten ciktiktan sonra aciyo. Bu hissi nasil yok edebilirim. Bu konulardan biraz korkuyorum ve utaniyorum. Ne yapabilirim?

 166. Hocam merhaba.39yaş-m gün içinde sıklıkla makatta kaşıntı oluyor.bunun için ne yapmalıyım.Teşekkür ‘ler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal dermatit olabilir.kullandığınız kimyasal ajanlar,beslenme şekliniz neden olabilir.nedeni tespit etmelisiniz

 167. merhaba hocam makatımda kaşıntı var yorumlari okudum hemen hemen herkese pruzon dediğiniz ilacı öneriyorsunuz bende aldım kullaıyorum kullanırken rahatlıyo ama sorunu çözmüyo ilacı sizmi üretiyorsunuz iyi satmak içinmi herkese öneriyornuz aklıma böyle şeyler geliyo artık gerçekten bize daha iyi bir ilaç tavsiyesı bulunursanız çok memnun olurum teşekkür ederim.
  Op Dr Adil Altınsoy
  ilaç kullanırken nedenide tespit etmeniz gerekir.giydiğiniz çamaşırlar,çamaşır yıkamada kullandığınız kimyasallar,vücut temizliğinde kullandığınız sabun vb maddeler,tükettiğiniz turşu-salamura yiyecekler,acı-baharatlı yiyecekler buna neden olabilir.nedeni tespit etmelisiniz.

 168. Merhaba hocam benim sorunum tuvalete rahat cikabiliyorum diskilamamda kanda yok ama tuvalette isim bittiginde makatimda biraz aci hissediyorum. Ovalayinca aci diniyor ama sonra yine devam ediyo. Bu aciyi nasil yok edebilirim? Lutfen yardimci olur musunuz?
  Op dr Seher şirin
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ,botoxla tedavinizi yapabiliriz

 169. Merhaba hocam açıkçası 2 3 yıldır makarna kaşıntı var yaşım 25 kesinlikle doktora gidemem çekimirim bahasır olabilir mi şişlik bazen oluyoo kıl kurdu da var kürt kesin var ama kaşıntı her zaman var özellikle kışın çok sık kaşınıyor bahasır videolarını izledim ama o kadar değil ne yapmam lazım lütfen dayanamıyorum geceleri yatamıyorum kasintida
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle kıl kurdu tedavisi yapılmalı ve tüm aile tedavi almalı.daha sonra makat hastalırınız tanılanıp tedavi edilmeli ki kaşıntınız düzelsin

 170. Hocam iyi günler benim 2010’dan beri kaşıntı Şikayetim Var dışkıda parazit yaptırdım Sonuçta bir şey çıkmadı kaşıntım a hala devam ediyor en az beş altı sefer doktora gittim 2008’deki muayenehanede sonuç rektit çıkmıştı çok ilaç ve Mehrem kullanmama rağmen Şikayetim halen geçmedi kaşıntım gece gündüz devam ediyor ne önerirsiniz teşekkürler..
  Op Dr Atilla Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip ona göre tedavi önerebiliriz

 171. Hocam benımde makatımda kasıntı oluyor sabahda aksamda ama akşam daha cok ama kasıntı oldugu zaman elım ayağım ateş gıbı oluyor neden kaşınıyor hocam ne yapmam gerekıyor
  Op Dr Adil Altınsoy
  daha çok akşamları görülen kaşıntı kıl kurdu nedeniyle olur.öncelikle dışkı tahlili yaptırabilirsin

 172. Hocam 6 gündür kaşınma var makat etrafı az bisey yumurtaliklarin arasinda giden bi cizgide kasinti daha cok makata giden cikgi sizce ne ola bilir
  Op dr seher Şirin
  bazen fissürde bu şikayet olabiliyor.genel cerrahiye yada dermatolojiye muayene olmalısınız

 173. Hocam merhaba benim sorunum makatin içerden kasinmaasi çok kasintim yok fakat damarlarında sanki bisi geziniyormus gibi kaşıntı var bana bi yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tsk ederim iyi çalışmalar
  Op Dr Ergun Aygören
  dışkı tahlili yaptırın.eğer kıl kurdu yoksa genel cerrahiye muayene olmalısınız

 174. Merhaba ben 12 yaşındayım. Makat denilen bölgemde daha az önce farkettimki pütür pütür fakat cesitli yerlerinde birseyler var ne yapmalıyım? Ne olabilir?
  Op Dr Atilla Kaya
  tarifin kondiloma benziyor.geciktirmeden muayene olmalısın

 175. Hocam yaklasik 3 aydir ozellikle akşamlari asiri derecede bi kasinti kasidiktan sonrada tahristen olsa gerek pecetede kan ve sivi geliyor ne yapmam lazim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  geceleri olan kaşıntı kıl kurdunu düşündürür.dışkı tahlili yaptırmalısın

 176. Meraba hocam benim yaklaşık 2gündür anüs bölgemde kaşıntıvar ne yapmalıyım ayrıca 12 yasındayım
  Op Dr Seher Şirin
  çocuklarda ilk akla gelen şey kıl kurdudur.dışkı tahlili yaptırmalısın

 177. Hocam merhaba. Makatıımda ve özellikle makatın üst tarafında yani kuyruk sokumunda aşırı derecede kaşıntı var. Pruzon kremini her gün kullanıyorum ama fayda etmiyor. Biyük tuvaletimde çok zorlanıyorum. Kaşıntı olduğu zaman geçmiyor sinir krizi geçiriyorum resmen. 1 ay oldu hala geçmedi. İstanbulda önerebileceğiniz bir yer yada kendim uygulayabileceğim bir tedavi varmı ?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  temelde neden bir hastalıksa öncelikle bunu tedavi etmek gerekir.kuyruk sokumunda kaşıntı varsa bunun nedeni kıl dönmesi olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız.sorun tespit edilmeli ve çözüm ona göre üretilmeli

 178. Merhaba hocam geceleri uyumadan önce kaşıntı tarzında bir durum oluyo ama sabah geçiyo ve beni uyutmuyo. Ne yapmalıyım ? Ne olabilir ?
  Op Dr Ergun Aygören
  geceleri görülen kaşıntı kıl kurdu olabilir.dışkı tahlili yaptırın

 179. Hocam lutfen yardimci olun yaklasik 2 yildir makatimda kasinti var hem icten hem diśtan hem icten.parazit vs sikayeti ile doktora gittim Doktor boyle birseyin olmadigini soyledi ve her dustan sonra ufak bir sekilde kasiniyor Basen cok kasidigimda sivilce Bibi birsey oluyor ayrica
  makat aramda çok tatlı bi kaşıntı var kaşıdıkçada artıyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler kolay gelsin
  Op Dr ergun aygören
  duştan sonra kaşıntı olması kullandığınız sabun vb kimyasallara allerjiniz olabileceğini gösteriyor.öncelikle kimyasallardan uzak durun.dışkı tahlili yaptırın,acı-baharatlı,salamura ve turşu şeklinde hazırlanmış yiyeceklerden uzak durun

 180. Hocam iyi akşamlar ben 2015 Mayıs’ın da sırf bu kaşıntı için genel cerrahi Dr na gittim. Baktı bir set görünmüyor dedi ve kolonoskopi yapalım dedi ve yaptık temiz çıktı
  Ama makatiçi iki meme var dedi krem verdi bir ara geçer gibi oldu yine tekrarladı ve sadece akşamları kaşıntı oluyor bazen geç bile kasingidan dolayı uyanıyorum ne yapmam lazım
  Simdiden teşekkür ederim
  Op Dr Ergun Aygören
  hemoroid kaşıntıya neden olabilir.tedavi olmanızı öneririm

 181. Hocam iyi geceler merhaba ben de bir kaç gündür makatımda kaşıntı var yanma var biraz. acı bir şeyler yedikten sonra böyle oldu. Bir de böyle tam dışkının çıktığı yerin orda kenarda şişme var sanki. Pruzon krem kullansam geçer mi. Teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  acı ve baharatlı yiyecekler makat hastalıklarına davetiye çıkarır.anal hematom,hemoroid yada anal fissür gelişmiş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 182. Hocam benim makatta çok aşırı kaşıntı oluyor özelliklede yan yatigimda onun disinda da oluyor kasidigim zamanda tahriş oluyor ve kanıyor önerdiğiniz bi ilaç veya tedavi yöntemi var mi hangi dr gorunmeliyim
  Op Dr Adil Altınsoy
  kaşıntının nedeni saptanmalı.kıl kurdumu,dermatitmi yoksa makat hastalıklarımı?proctologa muayene olmalısınız

 183. Hocam benim 2 hafta öncesine kadar sadece makat bölgemde kaşıntı vardı daha sonraları tuvaletimi yaparken damla şeklinde kanamalar başladı ve şimdi ise ara ara kaşıntı ve tuvaletimi yaparken biraz ağrı ve çok az şekilde (bazende hiç olmuyor) kan oluyor. Diger zamanlarda herhangibir ağrım yok. Sebebi neden kaynaklı olabilir ve ne kullanmam gerekiyor cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anoskopi muayenesi yaptırıp kanamanın nedenini tespit etmelisiniz.nedeni anal fissür olabilir

 184. Hocam 20 yaşında kilolu birisiyim.
  Ve makat bölgemde çok fazla kıl var.KKilodan ve kıllardan dolayı cok fazla terleme oluyor.Bende kılları kestim.ama şimdi de kaşıntı ve arada batma oluyor.kıl dönmesi olcam diye korkuyorum.Sizce kılları nasıl temizlemeliyim ve ve kıl dönmesi olmamak için ne gibi önlemler alabilirim?
  Op.dr.ergun Aygören
  kılları kökünden alabilirsiniz.böylece kıllar giderek cansızlaşır.uygun yerlere laser epilasyon yaptırabilirsiniz.sık yıkanın günlük iççamaşırınızı değiştirin

 185. Merhaba hocam ben 24 yaşındayım.makata birşeylerin gidip gelekrardiğini hissettim doktora gittim bi ara kurt var dedi ilaç verdi.sonra bi kaç ay birsey hissetmedim bu aralar sıklıkla tekrar hissediyorum doktora gidiyorum tahlilde birsey çıkmıyor ne yapa bilirim yardimci olur musunuz 🙁
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tekrar ilaç alın.nüks olabilir.ilacı 14 gün sonra tekrar edin.böylece kurtulacaksınız

 186. Merhaba hocam çok az kaşıntı var ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kaşıntı için duru suyla yıkayıp kurulayıp pruzon pomat kullanabilirsin

 187. mrb hocam. son 1 yıldır kasıklarmda hayalarda ve makatta sıddetlı kasıntılar oluyordu,kasıklarda kasıntı sonrası mercımk kadr kabarklar olusuyordu. son zamnanlarda ıse maktta sıddtlı kasıntı ve en sonunda gecen gun buyuk tuvaletm sonrası kagıtlaa temızlnırken baya bır kan geldı 5-6 kagıtla kan temızledım,bırde 2yıldr makatta balon gıbı sıslıkler var normalde tuvalet kagıdıyla temızlenırken noktadan buyuk kanlar oluyordu bu kez cok fazla aktı ,bagırsak kanserımı oluyorum dıye korkuyorum , yardımcı olumurusnz.
  Op.Dr.Seher Şirin
  muayene olmalısınız

 188. Merhaba hocam bundan bir iki hafta önce makatimda şişkinlik hisettim doktora gitmeden önce bosaldi muayne olunca doktor dedi apse bosalmis. Ilaç verdi bundan bir kaç gün sonrada makatta kasıntı ve kan vardi…ve bugün büyük abdestte gidince yanma gibi hissettim bana yardım edin PSKOLOJIM BOZULUYOR HOCAM LUTFEN YARDIM EDIN
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fissür yada apseye bağlı olabilir,makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerraha muayene olmanızı öneririm

 189. benim 4 gündür makatım kaşanıyor lütfen yardım edin
  Op.Dr.Seher Şirin
  muayene olmalısınız.kaşıntının nedeni tespit edilmeli

 190. İyi günler hocam makat içinde kaşıntı oluyor geceleri artıyor kaşıntı hissi herhangibir şişlik kanama yok neden olabilir.
  Op.Dr.Seher Şirin
  kıl kurdu olabilir.dışkı tahlili yaptırın

 191. hocam benım durumun farklı

  makatta kasıntı oluyor ama sadece büyük abdest hissi
  geldıgınde kasınıyor ihtiyacı gıderdıkten sonra bı sorun kalmıyor oan bende sıcaksu ıle yaşıntıyı gıdermeye calısıyorum ve cok şiddetlı kasınıyor
  birsey anlamadım lütfen yardım hocam bıde sıkıntım bu durum doktora gıtmeye utanıyorum. bu pskolıjıden kurtulamıyorum rahatsızlık uzun zamandır var
  Op.Dr.Ergun Aygören
  anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 192. MATAKTA KUCUK BIR CATLAK VAR VE COK KASINTI VAR HACAM KOLAY GELSIN
  Op.Dr.Seher Şirin
  tedavi olman gerekir

 193. Merhaba hocam makatımda yaklaşık 8-9 aydır kaşıntı var. 6-7 kez doktra gittik kurt dediler kontil,vermazol,andazol bu ilaclari kullandim ama hicbir faydasi olmadi. Lutfen yardim edin Yks sinavina hazirlaniyrum bu kasinti yuzunden konsantre olamiyorum.
  Op.dr.A.Şahap Barlas
  dışkı tahlili yaptır,parazit çıkarsa antiparaziter tedavi alırsın.

 194. merhaba hocam ortalama 6 7 aydır kalçaları tam bırleştıgı noktada çatal bolgesı dedıgımız yer yanı, yıne yanakların iç bolgesınde, ve yıne iç yanak bolgesınde ama testislere yakın bölgede aşırı kaşırtı oluyor çok fazla kaşımadan oturu yara oldugunu bıle düşünüyorum bazen kabuklanma kaşıma esnasında beyaz sert kabukların kalktıgını farkedıyorum bazen durum çok rahatsız edıyor ılık su ıle yyıkayıp kuruladıkdan sonra veya sabun ıle bolgenın tamamını yıkayıp kuruladıkdan sonra bıle aniden kaşıntı rahatsızlık kesılıyor bılgı verırsenız sevınırım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl dönmesi olabilir,muayene ile değerlendirilmeli

 195. Hocam merhabalar benim sıkıntım 2hafta önce hemoroid dışarıdayken duşa girdim ventolu şampuanla makat bölgesini yıkamış bulundum duştan snr aşırı yanma oldu ondan snr ki günlerde de yanma ve aşırı kaşıntı dvm etti snrda dışkılamada kanama oldu 2 gün önce genel cerraha gittim kontrol ettikten snr ciddi bi sorun olmadığını sdc makat bölgesinde kabuklasma olduğunu söyledi krem ve fitil verdi 2 gündürde kulaniorum wc oturdugumda beli bi sureden snr kanama dvm edior ciddi bi sorunummu var die streslerdeyim şuan.gittigim dr. beye kolonoskobi yapmak gerekiorsa yaptirayim hocam dedim kolonoskopi bi durumum olmadığını soyledi stresten kafayı yiyecem ne yapmalıyım hocam.??
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.hemoroid kaşıntıya neden olur.tedavi olmalısınız.gelirseniz durumunuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 196. hocam makat kasıntısı var bayadır doktor 2 krem verdi bunlar makat için kremler sürünce daha çok kasınıyor pudra sürüyorumda kasınıyor bazen çok şidetli oluyor ne yapmalıyım ?

  1. makat kaşıntısının nedeni anal dermatit,makat hastalıkları yada kıl kurdu olabilir.kıl kurdu için dışkı tahlili yaptırmalısınız.eğer neden kıl kurdu değilse ve dermatit ise pudra dermatiti azdırır,kesinlikle kullanmayın.pruzon pomat kullanabilirsiniz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz muayene ile değerlendirip kaşıntının nedneini tespit edebiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018