Makat Kaşıntısı Yapan Hastalıklar

Makat yapısı ve bölgedeki salgılar sebebiyle sık kaşınma olan bir bölgedir. Hiçbir hastalık yokken dahi kaşınma olabilir. Ancak bu tür kaşınmalar hafif düzeydedir ve kaşımakla rahatlanır. Kaşıntının sebebi hastalık olduğunda daha şiddetli kaşınır öyle ki bazen kanatacak kadar kaşınma isteği olabilir.

Hangi hastalıklar makatta kaşıntı yapar ?

Kurdeşen (Anal dermatit); En sık ve şiddetli kaşınma yapan hastalıktır.

Makat çatlağı (anal fissür); hastaların % 70’inde kaşınma görülür.

Dış basur; Çok sık kaşıntı yapmaz.

Makat siğili ( anal kondilom) ;hastaların tamamına yakınında kaşıntı olur,siğilin yaygınlığına göre değişik derecelerde olabilir.

Kıl kurdu (oksiyür); daha çok geceleri kaşıntı yapar.

Sedef hastalığı (anal psöriazis); seyrek görülür orta ciddi kaşıntı yapabilir.

Fistül; sürekli akıntı olması ciltte tahrişe ve kaşıntıya neden olur.

Aşırı temizlik; Cildin neminin azalmasına bağlı olarak kaşınma olur.

Anal sex; Kaydırıcı kullanılmazsa cildin sıyrılmasına (erozyon) bağlı olarak yanma ve kaşıntı olabilir.

Çeşitli gıdalar; Bazı kişiler bazı gıdaları yediğinde kaşınmaya sebep olabilir.

Kıl dönmesi; makat bölgesinden biraz daha yukarı alanda kaşıntı yapar ancak akıntı makat bölgesine kadar inerse o bölge cildi de tahriş olup kaşınmaya sebep olabilir.

Tüm bu kaşıntı sebepleri arasında % 50-60 oranıyla en fazla görülen kaşınma sebebi anal dermatittir. Makat kaşınması tedavilerinde öncelikle sebep olan hastalığa yönelik tedavi başlanmalıdır. Asıl hastalığın tedavisi uzun sürebileceğinden kaşıntının bir an önce düzelmesi için pruzon pomad veya benzeri bir ürün başlanmalıdır. Bu grup ilaçlar başlandığının ertesi günü kaşıntı ciddi oranda azalmış olur.

2 Comments

 1. makat bölgemde aşırı kaşıntı var. bazen kanayacak şekilde kaşınıyor. maket bölgesinin etrafındaki derinin belli bölgesinin deri renginde açıklıklar var.
  admin
  yazdıklarınız anal dermatite benziyor

  1. karabiber ve kırmızı biber beni mahvediyor kanatıncaya kadar kaşıyıp krem sürüyorum öyle geçiyor aldığım gıdaların içeriğini bilmediğim için sürekli gelip giden hafif kaşıntılar oluyor ne yapmam lazım
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   tarfiniz anal dermatit düşündürüyor

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018