Anüste Koku

Anüste koku kişiyi ve çevresini rahatsız eden hayati önemi olmayan ama sosyal yönü ağır bir hastalıktır. Birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabildiği gibi net bir hastalık olmadan da görülebilir. Ancak çevreyi rahatsız ediyorum duygusu kişide sıkıntı yapar.

Anüste koku olmasının nedenleri nelerdir?

Yetersiz temizlik yapılması: Dışkılama işleminden sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı, tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli, tuvalet kağıdı ile sürterek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı. Ayrıca taharetlenirken bölge temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun. Hem içerdiği kimyasallar nedeniyle anal bölgeyi tahriş ederler. Hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar. Bu  da koku oluşması için zemin hazırlar.

Kötü kokular

Çok terleme; Aşırı terlemede ıslaklık oluşur, eğer uygun sıklıkta makat bölgesi temizlenmez ve kurulanmazsa koku oluşur. Kokuyu sadece kişinin kendisi hissedebildiği gibi çevreden de hissedilebilir.

Anüste yırtık; kronik çatlakta pililer oluşur. Bu pililer genellikle çatlak tarafında, çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda, bazen küçük bazen de büyük olabilir. Bu pililerin altında ya da çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir. Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.

Basur: İç basurların dışarı çıkması durumunda kalın bağırsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku, basur ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.

Fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden bağırsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur. Burada kötü koku oluşmasına neden olur.

Egzama

İltihabi bağırsak hastalıkları

Anal dermatit

Makat siğili; sümüksü bir akıntıya neden olur, bu akıntı da kokuya neden olur.

Anal apse: Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.

Makat kanseri: Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor. Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.

Anüs sarkması: Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olur.

Takıntı; gerçekte koku yok iken bunu takıntı haline gelmesi.

Kontrolsüz dışkı ve gaz kaçağı

 

12 Comments

 1. hocam merhaba.Benimde kalçamda ıslaklık ve koku oluyor.Kendim bu kokuyu hıssetmiyorum ama çevremi rahatsız ediyorum.Özellikle sabahları uyandığımda büyük ve küçük tuvaletim sıkıştırdığında stres yaptığımda ıslaklık artıyor.pruzon kullandım fayda etmedi.İyice takıntı haline getirdim lütfen bana yardımcı olun.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 2. hocam merhaba bn büyükabdestimi yaptıktan sonra çok temiz olmama ragmen osuruk kokusu gibi birşey cıkıo ne yapabilirim kücüklüğümden beri olan birşey
  Op.dr.Adil ALTINSOY
  reflor yada probiotik yoğurt kullanın düzelmezse gastroenterolojiye görünün

 3. Hocaam buyuk abdestimi yaptiktan sonra makatta yarim saatte yakin dayanilmaz kaşıntı oluyor
  Yardimci olursaniz sevinirim hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,kabız kalmayın

 4. Tuvalet aliskanligi duzeltmem derken nasil oluyorhocam yardimci olurmusunuz
  Bide hocam farkettimde disaridan yemek yemedigim gunler buyuk abdestimi yapinca kaşıntı olmuyor.Bu kaşıntıya sebep olan başlica yemekler varmidir hocam?
  Simdiden tesekkur ederim.c
  Op Dr Adil Altınsoy
  şikayetlerin anal fissür başlangıcı gibi görünüyor.kabız kalmamaya özen göster.bol sebze-meyve tüket.turşu-salamura,acı-baharatlı yiyecekler kaşıntıya neden olur uzak durmalısın

 5. Anüste hafif kabarık hal bazen kaşıntı sıvı akıntı varmış gibi ayrıca sanki kekik kokusu gibi koku geliyor siz ne olabilir hocam teşekkür ederim şimdiden
  Op. Dr. Atilla Kaya
  İdeaklinik Kadıköy Genel Cerrahi Uzmanı
  makat hastalıklarında genel olarak belirtiler benzerlik gösterir,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz

 6. Hocam mrb. Makat bölgem boydan boya kaşınıyor. Ağız kısmı da cabası. Ve kurulamama rağmen sürekli olarak nemli oluyor.
  Koku da mevcut. Makatta yırtık var o yüzden bütün bunlar dediler geçen sene, ameliyat oldum fakat hic bir değişiklik yok hala devam eden bir rahatsızlığım var. Yardımcı olabilirseniz çok Mutlu olurum. Cok rahatsız ediyor artık bu durum beni. Şimdiden teşekkür ediyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  makat çatlağı tedavisi sonrası akıntı olabiliyor.buda kaşıntıya ,dermatite ve kötü kokuya neden olur.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 7. Hocam merhaba. Benim anüs kısmında kaşıntı oluyo. Biraz da koku. Ve anüs kısmında siyah küçük tüy gibi tomurcuk tomurcuk seyler olusuyo tuvalet kağıdı ile temizledigimde dökülüyor.veya banyo yaptigimda dökülüyor nedeni ne olabilir

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 8. Hocam merhabalar. Büyük abdestim ve tuvalet düzenim oldukça rutin herhangi bir durum yok. Büyük abdestimi yaparkende bir problem yok. Ancak büyük abdestim bittikten sonra klozetten kalkınca inanılmaz kötü bir koku yayılıyor. Koku standart büyük abdest kokusundan farklı olarak canlı bir hayvan kokusu gibi bir hal alıyor. (at, koyun keçi vb.) Durumu zaman zaman idrarımı yaparkende yaşıyorum. Sebebi nedir?

  1. barsak floranızı değiştirmeniz gerekiyor.bunun için probiotik yoğurt tüketebilirsiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 9. Hocam merhabalar benim makat bölgemde kaşıntı vb şeyler olmuyor sadece aşırı terleme oluyor ve bununla birlikte kötü koku oluyor nasıl bir çözüm önerirsiniz?

  1. makatta terleme tedavisi botulinum enjeksiyonu ile yapılır.extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018