Makatta Kaşıntı Tedavisi

Anal bölge kaşınmaları diğer hastalıklar gibi sebebin ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesiyle geçer. Muayeneyle tespit edilen makat çatlağı varsa veya dışkı tahlili ile kıl kurdu teşhisi konulduysa bunlar tedavi edilmelidir. Bu iki hastalık gibi net sebep ortaya konulamıyorsa sebep olabilecek diğer ihtimaller araştırılıp onlara yönelik önlemler alınmalıdır.

Makat kaşıntısı nasıl iyileşir?

Anüs ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir. Aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerini de yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir. Makat kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir. Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır. Banyoda ve tuvalette sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır.

Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.
Anal kaşıntının en sık görülen 2. Sebebi bölgenin nemidir. Fazla nem hastalığın oluşmasına, iyileşmenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir. Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kuruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.

Üçüncü sıklıkta gıdalar gelmektedir. Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan, domates ve bazı baharatlar tespit edilmeli ve kaşıntı yapan, kaşıntıyı azdıran ya da iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyona sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir. Bu sebeple bu tür temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

Dış hemoroidler havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.
Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur. Dar iç çamaşırı, etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir. Bu sebeple kaşınma sorunu olan  kişiler pamuk veya penye giymelidir.

Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir. Pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.

Aşırı kilo bölgenin havalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır. Çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntıya neden olabilir.

Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır. Tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.

Kaliteli tuvalet kağıdı kullanılmalıdır. Çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar olabilir.

Anal ilişki kaşıntı yapmaz. Ancak kayganlaştırmak için kullanılan maddeler kaşıntı yapabilir.

Makat kaşıntısı tedavi edildikten sonra bu sebeplerden tespit edilen varsa tekrarından kaçınılmalıdır. Yoksa kaşıntı yeniden başlayabilir.

Kaşıntıdan kısa sürede kalıcı olarak kurtulmak için en etkili ürün pruzon merhemdir, kortizonlu merhemlerde kullanılabilir ama kortizonların etkisi geçicidir ve yan etkileri fazladır.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

248 Comments

Add a Comment
 1. MATAKTA KUCUK BIR CATLAK VAR VE COK KASINTI VAR HACAM KOLAY GELSIN
  Op.Dr.Seher Şirin
  tedavi olman gerekir

 2. Hocam merhabalar,
  20 yaşındayım uzun bir süre önce makatımda kıl kurdu sebebiyle doktora gitmiştim kurdu gördüğüm için doktor yomesan diye bir ilaç verdi onu kullandıktan sonra geçti fakat artık 2-3 ayda bir kurt olayım tekrarlıyor ne yapmalıyım ?
  Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Demet Ağras
  besin hijyenine ve el temizliğine dikkat etmelisiniz.tüm aile tedavi olmalısınız.yoksa sürekli birbirinize bulaştırırsınız.ilk uygulamadan 14 gün sonra ikinci dozu almalısınız ki yumurtalarda ölmeli

 3. Hocam merhaba makat bölgemde uzun süre oturduktan sonra pişme ve kaşıntı var acaba nedeni nedir
  Op.Dr.Demet Ağras
  muayene ile değerlendirmek gerekir.pişik eğer kilonuz fazla ise oluşabilir.anüsten akıntı olabilir,buna bağlı pişik ve kaşıntıda olabilir.

 4. Merhaba hocam makatımda yaklaşık 8-9 aydır kaşıntı var. 6-7 kez doktra gittik kurt dediler kontil,vermazol,andazol bu ilaclari kullandim ama hicbir faydasi olmadi. Lutfen yardim edin Yks sinavina hazirlaniyrum bu kasinti yuzunden konsantre olamiyorum.
  Op.dr.A.Şahap Barlas
  dışkı tahlili yaptır,parazit çıkarsa antiparaziter tedavi alırsın.

 5. merhaba hocam ortalama 6 7 aydır kalçaları tam bırleştıgı noktada çatal bolgesı dedıgımız yer yanı, yıne yanakların iç bolgesınde, ve yıne iç yanak bolgesınde ama testislere yakın bölgede aşırı kaşırtı oluyor çok fazla kaşımadan oturu yara oldugunu bıle düşünüyorum bazen kabuklanma kaşıma esnasında beyaz sert kabukların kalktıgını farkedıyorum bazen durum çok rahatsız edıyor ılık su ıle yyıkayıp kuruladıkdan sonra veya sabun ıle bolgenın tamamını yıkayıp kuruladıkdan sonra bıle aniden kaşıntı rahatsızlık kesılıyor bılgı verırsenız sevınırım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl dönmesi olabilir,muayene ile değerlendirilmeli

 6. Hocam merhabalar benim sıkıntım 2hafta önce hemoroid dışarıdayken duşa girdim ventolu şampuanla makat bölgesini yıkamış bulundum duştan snr aşırı yanma oldu ondan snr ki günlerde de yanma ve aşırı kaşıntı dvm etti snrda dışkılamada kanama oldu 2 gün önce genel cerraha gittim kontrol ettikten snr ciddi bi sorun olmadığını sdc makat bölgesinde kabuklasma olduğunu söyledi krem ve fitil verdi 2 gündürde kulaniorum wc oturdugumda beli bi sureden snr kanama dvm edior ciddi bi sorunummu var die streslerdeyim şuan.gittigim dr. beye kolonoskobi yapmak gerekiorsa yaptirayim hocam dedim kolonoskopi bi durumum olmadığını soyledi stresten kafayı yiyecem ne yapmalıyım hocam.??
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.hemoroid kaşıntıya neden olur.tedavi olmalısınız.gelirseniz durumunuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 7. hocam makat kasıntısı var bayadır doktor 2 krem verdi bunlar makat için kremler sürünce daha çok kasınıyor pudra sürüyorumda kasınıyor bazen çok şidetli oluyor ne yapmalıyım ?

  1. makat kaşıntısının nedeni anal dermatit,makat hastalıkları yada kıl kurdu olabilir.kıl kurdu için dışkı tahlili yaptırmalısınız.eğer neden kıl kurdu değilse ve dermatit ise pudra dermatiti azdırır,kesinlikle kullanmayın.pruzon pomat kullanabilirsiniz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz muayene ile değerlendirip kaşıntının nedneini tespit edebiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?