Kuyruk Sokumu Kaşıntısı

Kıl Dönmesi KaşıntısıKuyruk sokumubölgesindeki şikayetlerin büyük çoğunluğu kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığından kaynaklanır. Genellikle kıl dönmesinden kaynaklana akıntı ve bu akıntıya bağlı cilt tahrişi hastada kaşınma şikayeti yapar.

Kuyruk sokumu kaşınmasına sebep olan diğer hastalıklar;

Ciltte sıyrılma;

Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıkta da kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir

Aşırı terleme,

Ter cildi daha dayanıksız hale getirebilir ayrıca terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerji yapan kimyasallar;

Pudra kullanımı kaşıntı yapabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;

Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun süreli oturma;

Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;

Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) akıntı olsa da olmasa da ameliyat ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırılmalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Bunların düzeltilmesine rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Şikayetler düzelince ilaç kesilebilir sebep bulunduysa şikayetler geri oluşmaz ama asıl sebep ortadan kaldırılmadıysa yeniden başlayabilir.

3 Comments

Add a Comment
 1. Hocam kuyruk sokumu kısmında çok kaşıntım oluyo terleyince hemen yıkıyorum kurutuyorum ,tahriş oldu yara gibi oldu çok rahatsız edici kaşıntı var. Pruzon merhem kullanıyorum 2 haftadır özellikle terledigim durumlarda çok kasiniyo , bide tahriş olan yer şişiyor acilll yardım edin lutfen
  Op. Dr. Demet Ağras
  iç çamaşırlarınız pamuklu olmalı.popo arasına temiz kuru pamuklu bez yerleştirebilirsiniz.muayene olmanızda fayda var

 2. Hocam merhaba benim iki yıldır devam eden makkatta kaşınma kuyruk sokumunda ve ayrıca penis bölgemde testislerin alt kısmına kadar kaşıntı var. Sıcakta veya geceleri daha fazla oluyor. Makat kaşıntısıyla ilgili kanama yanma falan yok tuvalet ihtiyacımı rahat bişekilde yapabiliyorum. Yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  mmantar enfeksiyonu olabilir.muayene olmalısınız

 3. Tşk hocam.Hangi bölüme gitmeliyim
  Op Dr Ali Rıza Şahap BARLAS
  kıl dönmesi şüphesi varsa genel cerrahiye gitmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?