Kuyruk Sokumu Kaşıntısı

Kıl Dönmesi KaşıntısıKuyruk sokumu bölgesindeki şikayetlerin büyük çoğunluğu kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığından kaynaklanır. Genellikle kıl dönmesinden kaynaklana akıntı ve bu akıntıya bağlı cilt tahrişi hastada kaşınma şikayeti yapar.

Kuyruk sokumu kaşınmasına sebep olan diğer hastalıklar;

Ciltte sıyrılma;

Pantolonun sürtmesi, sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir. Bu hastalıkta da kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

 

Aşırı terleme,

Ter cildi daha dayanıksız hale getirebilir. Ayrıca terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerji yapan kimyasallar;

Pudra kullanımı kaşıntı yapabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;

Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir.

Uzun süreli oturma;

Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;

Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir, kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntı tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) akıntı olsa da olmasa da ameliyat ettirilmelidir, sert lif kullanılmamalıdır, sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırılmalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Bunların düzeltilmesine rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen “Pruzon Merhem” kullanılmalıdır. Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzelince ilaç kesilebilir. Sebep bulunduysa şikayetler geri oluşmaz. Ama asıl sebep ortadan kaldırılmadıysa yeniden başlayabilir.

10 Comments

 1. Hocam merhaba benim iki yıldır devam eden makkatta kaşınma kuyruk sokumunda ve ayrıca penis bölgemde testislerin alt kısmına kadar kaşıntı var. Sıcakta veya geceleri daha fazla oluyor. Makat kaşıntısıyla ilgili kanama yanma falan yok tuvalet ihtiyacımı rahat bişekilde yapabiliyorum. Yardımcı olurmusunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  mmantar enfeksiyonu olabilir.muayene olmalısınız

 2. Tşk hocam.Hangi bölüme gitmeliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kıl dönmesi şüphesi varsa genel cerrahiye gitmelisiniz

 3. merhabalar hocam benimde kuyruk sokumumda şiddetli kaşinti oluyo ve dayanamiyorum cok aci cekiyorum ne yapmaliyim genel zerreha gittim ve beni ortapediye yönlerdirdi

  1. Kuyruk sokumunda sık görülen hastalık kıl dönmesidır. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz sorunu tespit edebiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba kuyruk sokumunda kaşıntım bu aralar başladı on günü geçti çamaşırı sürekli değiştiriyorum ve bazen büyük abdestimi yaparken acı oluyo nadiren genital bölgemde de oluyo hangi bölüme gitmeliyim

  1. Küçük sokumundaki kaşıntı kıl dönmesi düşündürüyor ama dışkılarken acı olması anal fissür olabilir. Bu nedenle proktoloji uzmanına görünmelisiniz. Daha net teşhis konulabilir.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 5. Hocam merhaba ben altı ay önce kristal fenol tedavisi oldum şimdi kaşıntim var kuyruk sokumu bölgemde sizce nedeni nedir

  1. Kıl dönmesi tedavisinde fena no tedavisi geçici çözümdür. Çünkü kıl keseceği çıkarılmadıkça tam tedavi yapılmış sayılmaz. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelin değerlendirelim. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 6. Oturduğum yerden kalkarken çok zorlanıyorum kalkamıyorum eller ve ayaklarımda uyuşma oluyor saçlarım çok dökülüyor

  1. Merhaba,
   saçlarınıın dökülmesi ile oturduğunuz yerden kalkamamanız aynı nedenlerle olması beklenmez. doktora görünmelisiniz.

Comments are closed.

Makat Kaşıntısı © 2018