Makatta Yanma

Makat kaşıntısı ile alakalı bir konu olmasına binaen uzmanımız bu konuyu sizlerin bilgisine sunmuştur. Makatta yanma problemi ve makatta kaşıntı ilişkisini ele alınan konuda makatta yanma hakkında detaylı bilgiler yanısıra makatta yanma tedavisi konusunda yönlendirici tavsiyelere ulaşacaksınız.

Makatta Yanma ve Kaşıntı

Makat yanması  sıklıkla kaşıntı hissiyle birlikte görülür,bazı vakalrda bunlara ağrı veya acıda eşlik edebilir.Makattaki yanmanın sebebi makat iç yüzeyini oluşturan derinin (mukoza) bir şekilde hasarlanmasıdır.Bu cilt hasarı basit sıyrık şeklinde olabildiği gibi küçük çatlak ( ragad ) veya derin çatlak ( anal fissür ) şeklinde olabilmektedir.Makat yanması makattaki kaşıntıdan da kaynaklanabilmekteidr.Şöyleki makat kaşıntısı sebebiyle rahatlamak için bölgenin sert  kaşınması sonucu cildin sıyrılmasına bağlı olarak ynma eklenir.

Bayan makat hastalıkları uzmanından randevu almak için tıklayın https://www.ideaklinik.com

Şu durumlar cildin yapısını bozarak yanmaya sebep olabilir

Makatta Yanma Sebepleri

Uzun süren daire (ishal)

Sıkça  kabız kalmak

Kortizonlu (steroidli) merhemlerden uzun süre kullanmak.

Gıdalar (turşu , domates, patlıcan,baharat)

Amebiazis (Amipli dizanteri)

Kaşıyarak cildi bozmak

Tuvalet kağıdıyla sert silmek

Makat bölgesinde yaralanma

Çeşitli cilt rahatsızlıkları

Anal sex yapmak

Bazı hemoroid ilaçları

Radyasyon tedavisi (bölge kanserlerinin tedavisi esnasında makat cidarı yanabilir)

Hemoroid,fissür,fistülikondilom ameliyatları sonrası (doku toparlaması aylarca sürebilir ve bu sürede yanma olabilir,iyileşme tamamlandığında yanma hisside kendiliğinden düzelir).

Makatta Yanma Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Tüm hastalıkların tedavisi gibi öncelikle olabilecek sebepler ortadan kaldırılmalıdır.Sebeplerin düzeltilmesi genellikle yanmayı da düzeltmiş olur ancak bazen sebebin düzeltilmesine rağmen yanma devam edebilir,sbep çok açık değildir bulunamadığı için düzeltilemez veya  düzeltilemeyen sebep olabilir bu durumlarda yanma hissini azaltmak için çeşitli tedaviler uygulanabilir.Bunlar arasında en yaygını kortizonlu merhem kullanmaktır ama kortizonlu merhemler 2-4 günden fazla kullanılmamalıdır,uzun süre kullanılması durumunda cilt atrofisi (incelmesi) olup daha ciddi sorunlar yapabilir bu sebeple kortizonların yan etkisine sebep olmayan ve kalıcı tedavi sağlayan pruzon merhem kullanılabilir.Pruzon oluşturduğu koruyucu tabaka sayesinde ciltteki hasarın kısa sürede düzlemesini sağlar.

Kaynak: Makatta Yanma

banner ad
  1. Asistan dedi ki:

    kabız kalmamaya çalışın ıkınmayın tuvalette uzun kalmayın tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin muayene olup hastalığınızın durumuna göre tedavi olmalısınız 0542 621 0888 detaylı bilgi için

line