Makat Neden kaşınır

Evet değerli arkadaşlar bir önceki makalemizde bir çok insanda Makat Kaşıntısı sorunu olabildiğini vurguladık. Peki anal kaşınma problemine davetiye çıkaran unsurları detaylıca ele alarak bu problemden uzak durmayı öğrenmek isteyenler için konumuzun içeriği makatın kaşınmasına neden olan etkenler ele almaktadır.

Makatta Kaşıntı Problemi Sebepleri

Makat kaşıntısı nedenleri olarak bir çok şey sayılabilir. Ama genellikle kesin sebep net bir şekilde ortaya konamaz. Hasta bu sebepleri zamanla tespit etmeye çalışır ve hayatından çıkarır. Makatta Kaşıntı sebebinin tahlille kesinleştirildiği iki durum vardır. Biri makat çatlağı diğeri dışkı parazitleridir. Bunlarında en sık görüleni kıl kurdudur.

Ülkemizde temiz su kullanımı arttığı ve hijyen kuralları daha yaygın bir şekilde uygulandığı için kıl kurdu hastalığı giderek daha az görülmektedir. Makat kaşıntıları arasında en az görülen sebep kıl kurdu denilebilir.

Makatta Kaşıntı Faktörleri

Makatta kaşıntı yapan sebepler sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir;

 1. Makat bölgesinin aşırı temizliği; Sabun gibi temizlik maddelerinin sık kullanılması makat bölgesinin kendini koruyan salgılarını temizlediği için kaşınmaya sebep olabilir. Bu sebeple sadece duru suyla temizlik yapılmalıdır.
 1. Makat bölgesinin nemi; Banyo ve tuvaletten sonra makat bölgesinin kurutulmaması nemin uzun süre kalmasına ve cildin dayanıksızlaşmasına sebep olabilir. Her temizlikten sonra net bir şekilde kurulama yapılmalıdır.
 1. Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı; Değişik kimyasal maddeler içeren ıslak mendiller alerji benzeri reaksiyona sebep olabilir.
 1. Çeşitli gıdalar; Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir. Tespit edilen bu gıdalardan uzak durulmalıdır.
 1. Dış basur; büyük dış basurlar sürtünmeye ve az havalanmaya sebep olduğundan kaşıntı yapabilir. Basur varsa aldırılmalıdır.
 1. Dar kıyafet; Elastiki iç çamaşır ve dar pantolon bölge havalanmasını azaltarak nem ve aşırı sürtünme sonucu cilt hasarına sebep olabilir.
 1. Sentetik iç çamaşırlar; Jarse ve benzeri sentetik iç çamaşırlar cildi tahriş edebilir.
 1. Kadın bağı; Birçok kadın pedini iç yüzeyi sentetiktir ve cildi hassaslaştırabilir.
 1. Aşırı kilo; Aşırı kiloda kalçaların birbirine çok sürtünmesi ve kalça aralarının havalanamaması bölgenin ıslanmasına ve tahrişine neden olur. Bu sebeple kilo normale çekilmelidir.
 1. Yetersiz temizlik; Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş edebilir.
 1. Kalitesiz tuvalet kağıdı; toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtları kimyasal içerebilir.

Makat kaşınması olan kişi öncelikle olabilecek bu sebepleri düzeltmeli buna ek olarak kortizonlu merhemler veya bitkisel kremler kullanmalıdır. Kortizonlu kremler bilindiği gibi ciltte geri dönüşümsüz hastalıklara sebep olabilmektedir.

102 Comments

Add a Comment
 1. Méhabalar hocam yaklasik 1 aydir gecmeyen bir kasintim var anlatamam cok fena. Makat icine kadar kasiniyor siklikla oluyor. Ve gecmeyen bir gaz olustu bende 1 2 aydir.

  1. Merhaba,
   Kaşıntı makat hastalıklarının ilk görülen ortak belirtilerindendir. geceleri görülen bir kaşıntı ise kıl kurduna bağlı olabilir. fakat anal fissür kaşıntı ile başlar gaz şikayetinin eklenmesi makat çatlağı olabilir diye düşündürüyor, kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz. mutlaka muayene olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018