Makatta Kaşıntı ilacı

Makatta kaşıntı ilacı denildiğinde tabi ki tek ilaç akla gelmez çünkü kaşınmanın nedenine göre tedavi planlanmalıdır. Sebep ilaçla düzelecek bir hastalık olabildiği gibi ameliyat gerektiren bir durumda olabilir. Genel yaklaşımda bulgulara göre seçim yapılmalıdır.

Fistül (akıntı yapan delik olması) makat çatlağı, büyük dış hemoroid gibi durumlarda gerçek tedavi ameliyattır kaşınma ilaçları şikayetleri azaltsa da tekrar ortaya çıkar.

İlaçla Tedavisi Yapılan Makat Kaşıntısı

Ameliyat gerektiren hastalıklar dışında allerji, kurdeşen, mayasıl veya sebebi açıkça ortaya konulamayan durumlarda tedavi ilaçla yapılır. İlaç seçiminde sadece şikayetleri azaltmaya yönelik olarak en sık kortizonlu merhemler kullanılır. Ancak bunların ciddi yan etkileri olduğu bilinir ve merhem kesildikten kısa süre sonra kaşınma sorunu yeniden ortaya çıkar.

Makat kaşıntısı tedavisine özel geliştirilen Pruzon adlı merhem kortizon gibi ciltte kaşıntı hissini azaltan bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü özü, kaşınma sebebi olabilecek mantar ve mikrobik sebepleri ortadan kaldırabilecek TTO, sürüldüğü alanda koruyucu tabaka oluşturarak kaşınma sebebinin cilde ulaşmasını engelleyen cinko oksit yanı sıra doku yenilenmesini sağlayan calamine bulunmaktadır.Tüm bu aktif maddeler kaşınmayı iyileştirdiği gibi kaşınma sebeplerini de ortadan kaldırır.

Makatta Kaşıntı Yenilemesine Önlem

Diğer taraftan kaşıntıyı yeniden başlatabilecek aşırı temizlik, dar kıyafet giymek ve kurdeşen oluşturabilecek turşu, baharat gibi temel sebepler uzaklaştırılmalıdır.

62 Comments

Add a Comment
  1. duru suyla yıkayıp,kurulayıp pruzon pomat kullanabilirsiniz fakat neden araştırılmalı
    Op.Dr.Ergun Aygören

  2. hemoroid çürük diş gibidir.birtakım ilaçlarla şikayetleri azaltabilirsiniz ama tedavi olmazsanız hastalığınız ilerleyebilir.tedavi olmanızda fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?