Makatta Kaşıntı ilacı

makatta kaşıntı ilacı denildiğinde tabiki tek ilaç akla gelmez çünkü kaşınmanın nedenine göre tedavi planlanmalıdır.Sebep ilaçla düzelecek bir hastalık olabildiği gibi ameliyat gerektiren bir durumda olabilir.Genel yaklaşımda bulgulara göre seçim yapılmalıdır.

Fistül (akıntı yapan delik olması) makat çatlağı,büyük dış hemoroid gibi durumlarda gerçek tedavi ameliyattır kaşınma ilaçları şikayetleri azaltsada tekrar ortaya çıkar.

İlaçla Tedavisi Yapılan Makat Kaşıntısı

Ameliyat gerektiren hastalıklar dışında allerji,kurdeşen,mayasıl veya sebebi açıkça ortaya konulamayan durumlarda tedavi ilaçla yapılır.İlaç seçiminde sadece şikayetleri azaltmaya yönelik olarak en sık kortizonlu merhemler kullanılır ancak bunların ciddi yan etkileri olduğu bilinir ve merhem kesildikten kısa süre sonra kaşınma sorunu yeniden ortaya çıkar.

Makat kaşıntısı tedavisine özel geliştirlen pruzon adlı merhem kortizon gibi ciltte kaşıntı hissini azaltan bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü özü , kaşınma sebebi olabilecek mantar ve mikrobik sebepleri ortadan kaldırabilecek TTO, sürüldüğü alanda koruyucu tabaka oluşturarak kaşınma sebebinin cilde ulaşmasını engelleyenn cinko oksit yanı sıra doku yenilenmesini sağlayan calamine bulunmaktadır.Tüm bu aktif maddeler kaşınmayı iyileştirdiği gibi kaşınma sebeplerinide ortadan kaldırır.

Makatta Kaşıntı Yenilemesine Önlem

Diğer taraftan kaşıntıyı yeniden başlatabilecek aşırı temizlik,dar kıyafet giymek ve kurdeşen oluşturabilecek turşu, baharat gibi temel sebepler uzaklaştırılmalıdır.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-neden-olur-nasil-gecer.html

banner ad
 1. Kadir dedi ki:

  Cok fazla kasiniyor ne yapabilirim

  • admin dedi ki:

   duru suyla yıkayıp,kurulayıp pruzon pomat kullanabilirsiniz fakat neden araştırılmalı
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. admin dedi ki:

  hemoroid çürük diş gibidir.birtakım ilaçlarla şikayetleri azaltabilirsiniz ama tedavi olmazsanız hastalığınız ilerleyebilir.tedavi olmanızda fayda var

line