Makatta Kaşıntı İçin Klinik Seçimi

Bölge hastalıklarının en önemli özelliklerinden biri de hastaların mümkün olduğunca hastalığını en az kişiye söyleyerek tedavi olmaya çalışmasıdır. Utanma duygusu sebebiyle doktora bile gitmek istemezler. Mümkünse eczaneye gidip bir ilaç almayı tercih ederler. Ancak bütün hastalıklar gibi makat kaşıntısının tedavisi de uzman muayenesinden sonra doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Makatta kaşıntı için hangi doktora muayene olmalı ?

Makat kaşıntısı sebepleri genellikle cilt hastalığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Cilt hastalığı olarak düşünüldüğünde muayene ve tedavisinin de dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı)  tarafında yapılacağı akla gelmektedir. Diğer makat kaşıntısı sebepleri düşünüldüğünde genel cerrahi uzmanınca görülmesi de mantıklı gelmektedir.

Pratik düşünüldüğünde genel cerrah makat bölgesindeki cilt hastalıklarını ve tedavisini bilebilir. Ama dermatolog hemoroid, makat kanseri, fistül, fissür, kondilom, polipler gibi ameliyatla tedavi edilmesi gereken hastalıkların tedavisini bilmeyeceği için yetersiz kalabilir şeklinde düşünülebilir. Böyle düşünüldüğünde akla yatkın olan kaşıntı yanında şişlik ağrı gibi bulgular varsa genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Hastalık cerrahi olarak tedavi edilecekse tedavisini yapar, kaşıntı sebebi ameliyatlık değilse ya dermatoloğa gönderir ya da kendi ilaç yazabilir.

Tabi bunun tersi de olabilir şöyle ki kaşıntısı olan hasta cildiye uzmanına muayene olur cilt hastalığı tedavisini yapar ama ameliyatlık bir durum varsa cerraha gönderir.

Özellikle kadınlarda anüs kaşıntısı ile birlikte vajinal bölgede de kaşıntı varsa bu durumda dematoloji veya genel cerrah değilde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmak daha doğru olur. Anogenital pruritis denilen bölgedeki yaygın kaşıntının sık sebeplerinden biride vajinal mantarlar olabilmektedir.

Sonuç olarak makat bölgesinde kaşıntı olan kişi genel cerraha muayene olmalıdır. Beraberinde cinsel organında akıntı ve kaşıntı olan bayanlar direk jinelkologa muayene olmalıdır.

Tedavide sıklıkla kortizon yazılıp gönderilse de kortizon şikayetlerin kısa süreliğine düzelmesini sağlar. Ancak kaşıntı yeniden başlar kalıcı tedavi için makat ve vajinal kaşıntıların tedavisine özel geliştirilen pruzon merhem kullanmak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

İyileşmeyen makat kaşıntınız varsa İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da şubeleri olan IDEA Klinikten hizmet alabilirsiniz.

 

 

130 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba, yaklasik 2 yildir makatimda kasinti var. ilk once donem donem kasinti oluyordu bitiyordu son 8-10 aydir her gun kasinti oluyor. Kanama ve kasima sonrasi bir islaklik olusuyor. Pruzon merhem kullandim cok fazla. Kullandigim donemlerde kasinti gidiyordu. Biraktigimda isr tekrar ayni siddette basliyordu. Bir suru sitede yazilanlari okudum fakat hangi bolume gitmem konusunda karar veremedim. Haftada 6 gun calisan biriyim doktor doktor gezme gibi scenegimde pek bulunmamaktadir. Yardimci olabilirsiniz sevinirim. İyi aksamlar.

  1. Proktoloji yani makat hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Kliniklerimizde makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatsız tedaviye yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Şikayetiniz eğer kabızlık sorununuz yoksa egzama düşündürüyor. Pruzon pomata cevap almanız bu nedenledir. Doktora gitmeseniz bile bölge temizliğine sabun vb kimyasal kullanmayın, Sadece duru suyla yıkayın, pamuklu çamaşır giyin. Pruzon pomat kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kaşıntının ortaya çıkmasına neden olan faktörleri dikkat edin, yediğiniz acı-baharatlı, turşu-salamura yiyecekler, alerjin yiyecekler dikkat edin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhabalar 1 aydır makatımda kaşıntı var ve son 1.5 haftadır iyice şiddetlendi gün yüzüne çıkamaz oldum pruzon pomad kullandım ilkten işe yarıyor gibiydi 2-3 gün kaşıntı geçti ama tekrar başladı ve pruzonda artık işe yaramıyor makatımda sivilce tarzı kabarıklıklar var ve bazısı tıpkı solucan gibi uzun sebebi nedir lütfen yardım?

  1. Merhaba pruzon pomat kaşıntı içindir, Asıl nedeni tedavi etmesi beklenmez, Bu arada neden tespit edilip tedaviye olmalısınız. Bahsettiğiniz oluşumlar kondilom yani Siğil düşündürüyor. Gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. Hem bulaşıcıdır hem de hızlı yayılır. Kliniklerimiz de kandilom tedavisi RF ile yapılmaktadır. RF ile tedavi de çevre doku hasarı diğer yöntemlerle göre minimaldir ve iyileşme çok daha hızlı olmaktadır. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   1. Makatın etrafında kızarıklık ve yanma var
    15 günden fazladır devam ediyor. Bu konuda ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz.Travocort,Recbutin ve Fucidin Krem kullanıyorum şuan da bazen hafifliyor bazen şiddetleniyor. Telefon numaram 0534 364 1729

    1. Merhaba
     Kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz, Fakat kaşıntının nedenini tespit etmek gerekir. Muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Butik klinik olduğumuz için pandemiye yönelik önlemlerimizi aldık ve randevulu çalışıyoruz.
     Öp. Dr. Adil Altınsoy

 3. Merhaba uzun süredir makat deliğimin kenarlarında tek tek sivilce benzeri şey çıkıyor. Bir süre yok oluyor daha sonra yine çıkıyor. Ayrıca Kaşınıyor. Uzun süredir böyle.Nedir bu.

  1. Merhaba,
   muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Yorum yapabilmek için görmek gerekir
   Op.Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba şikayetiniz egzama düşündürüyor. Kesinlikle pamuklu çamaşır giymelisiniz. Egzamanızı alevlendiren yiyecekleri bunlar daha çok acı-baharatlı, turşu-salamura gibi yiyeceeklerdir, diyetinizden çıkarmalısınız. Kuru tutup, pruzon pomat kullanabilirsiniz. Pruzon kortizon içermez. fakat içerisindeki meyan kökü extresi bitkisel kortizondur ve kortizonun Yan etkileri görülmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018