Makat Kaşınmasında hangi Belirtiler olur

Anüs kaşıntısına teşhis koymak için kimsenin hekim olmasına gerek yok sanırım. İnsanlar böyle bir sorun yaşıyorsa bunu kendi başına çözebilir. Ama kaşınma dışındaki belirtilerin değerlendirilip asıl sebebin bulunması daha sağlık bir yaklaşım olur. Bu makaleyi okuyarak olabilecek ek belirtilerin durumuna göre gerekirse uzman desteği alabileceksiniz.

Makatta kaşıntı belirtileri ve klinik bulgular

En önemli bulgu kaşıntıdır ve genellikle gece daha çok rahatsız edebilmektedir. Gündüz kaşıntı olması özellikle sosyal yaşamda kişiye ciddi sıkıntı verebilir. Gece odasında rahatça kaşıyabilir iken gündüz iş başında (öğretmenin derste kaşıyamaması gibi), toplum içinde kaşımak mümkün olmaz ve kişi kısır döngüye girer. Kaşıntının yanı sıra kişi şu bulguların biri veya daha fazlasını fark eder.Bu bulgular şunlar olabilir;

Makatta Kaşıntı Belirtileri

Islaklıktan kaynaklanan makat kaşıntısı

Kaşıntıya sebep olan hastalık makat bölgesinde cilt salgısı arttığından bölge daha nemli ve hatta bazen tamamen ıslaktır. Bu ıslaklık kişinin çamaşırını kirletecek düzeylerde olabilmektedir.

Ciltte kabalaşmaya bağlı kaşınmalar

Anüs bölgesi cildi normalde ince ve zarifti kaşıntı sebeplerinden anal dermatit olduğunda cilt daha kalın ve kabadır. Bu kabalığı kişi meme gibi değerlendirebilir. Cilt bu kadar kabalaşmıştır. Ama dayanma gücü azalmıştır.

Cilt yumuşaklığında (elastikiyet) azalma;

Makat bölgesi cildi iki parmak arasına alınıp gerildiğinde kısmen uzar. Dermatit oluştuysa cildin bu elastikiyeti azalır. Elastikiyet kaybı dışkılama sırasında da rahatsızlık verebilir.

Kanama

Cilt kalınlaşmıştır. Ama buna karşın çok zarifleşmiştir. Basit kaşımayla bile cildin yüzeyi sıyrılır ve iç çamaşırı kirletecek kadar az bir kanama olabilir. Genellikle abartılı kanama olmaz.

Kötü koku

Makat bölgesinin salgısı kokuşabilecek içeriğe sahiptir. Salgı artınca koku rahatsız edecek düzeylere gelebilir. İltihaptaki cerahata yakın bir pis koku ortaya çıkabilir.

Memeler oluşması

Normalde makat bölgesindeki memeler basur olarak değerlendirilir,makat kaşıntısında ortaya çıkam anal dermatitte cilt meme görünümü alacak kadar kabalaşabilmektedir. Bu gerçek bir meme değildir ve tedaviyle ciddi düzeyde geriler.

Akıntı olması;

Cilt hassasiyeti arttığından bölgede salgı artışı olur ve hasta bunu akıntı gibi yorumlar, gerçek anlamda akıntı değildir. Kaşıntı tedavisiyle düzelir. Anal bölgedeki akıntı genellikle bir delik olan fistülde görülür. Bu hastalıktaki akıntı fistüldeki gibi bir delikten değil genel bir salgı şeklindedir.

Çamaşırın kirlenmesi;

Aşırı salgıya bağlı iç çamaşırda kahverengimsi kirlenme olur. Hasta sık çamaşır değiştirmek zorunda kalır. Çamaşırdaki lekeler kaşınmaya bağlı tahrişten dolayı kanlı da olabilir. Kaşıntının doğru şekilde tedavisi yapıldığında bu klinik bulgularda belirgin düzelme olur.

Kaynak: Makatta Kaşıntı Belirtileri

 

74 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba; makatta kuruluk var , bu sebepten dolayı küçük küçük açılmalar mevcut , ufak ufak yaralar gibi . Buda kuruluktan ve peçeteyle kaşımaktan oldu. Makat bölgesi kızarık tamamen. Ve bu kuruluk vajinal bölgede de oluyor her zaman . Ne yapmam gerekir .
  Op.Dr.A.Şahap Barlas
  dermatologa görünmelisin

 2. Hocam merhaba yaklaşık 40 gündür makat bölgemde kaşıntı ve meme var. Kaşıntı geceleri ve uzanınca artıyor. Genel cerraha gittim. Kıl kurdu için test istedi testte kurt cıkmadı. Muayenede etti ve hemoroid değil dedi. Anüs bölgemin alt kısmındaki memeyi fark edemedi. Bana bölgede kaşıntıdan dolayı tahriş olduğunu söyledi. Bactroban ve hametan krem verdi fakat kremler işe yaramadı.Ben daha sonra pruzon kullandım 2 gün kullanınca kaşıntı arttı sonra gecer gibi oldu bugün yine başladı. Ne yapmam lazım rahatsızlığım nedir yardımcı olabilir misiniz

  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Anaskop ile muayene olman gerekir elle muayene ile içerideki hemoroidler anlaşılmaz.Anüs derisinde ekzema benzeri durum yoksa büyük ihtimalle 2. derece hemoroidin olabilir.

 3. 3 4 gündür karın agrısı var ve makat geceleri kaşınıyor ve ince beyaz kurt gördüm ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  antiparaziter ilaç kullanmalısınız.besin hijyenine ve genle hijyene dikkat etmelisiniz

 4. Hocam merhaba 2 yıldır makat bölgemde kaşıntı ve kanama var uzun bir süredir de kuruluk var bi kaç kez doktora gittim ama kremler işe yaramadı şuan yurt dışındayım. Ne kullanmalıyım şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  kanamanın nedeni yapılan muayenelerde tespit edilmiştir.hemoroidse eğer ilaç tedavisine cevap vermemiş,başka yöntemlerle tedavi olmalısınız

 5. Hocam 4 aydır var sorunum makatta surekli kaşıntı oluyo kasidikca pul pul dökülüyor ve kizariyor

  1. anal dermatit olabilir.acı-baharatlı,turşu salamura yiyeceklerden uzak durun,sorunun hangi durumlarda arttığını tespit etmeye çalışın.sentetik çamaşır giymeyin,sabun vb kimyasalları yıkanmada kullanmayın,sadece su ile temizleyin,pruzon kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Demet Ağras

 6. Hocam dün geçen makatımda küçük bir meme gibi bişey hissettim ben gün içinde birkaç defa kaşınma oldu . Sivilce mi meme mi anlam veremedim , korkmaya başladım basur belirtisinden ? Ne yapmalıyım ?

  1. rahatlamak için muayene olmalısınız
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 7. Merabalar bnim makatatimin etrafinda sivilce gbi alerjik şeyler çıktı bunlar kaşıntı yapıyordu sonrasında çizgi şeklinde iki taraflı kirmizi izler çıktı bu izler derimden sertti kabuk gbi daha sonrasında ise makatatimda sivilce gbi bi çıkıntı oluştu ve bu dokununca dahi açıyor şimdi kaşıntı kararlılık ve bu acı hepsi birlikte var ve kabarık sert olan kısım beyaz lekelerle kaplı napnam lazm bu olaylar olalı 6 7 gün oluyor

  1. kaşıntı ve kabarıklıkların bir çok nedeni olabilir.doğru teşhis için mutlaka gecikmeden muayene olmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. Hocam merhaba. Yorumların çoğunu okudum ancak bende makat kasinmasi ve içi yumusak bi şişlik olmasına rağmen bir de makat ile yumurtaliklarim arasındaki alanda damar gibi bir uzanti var ve burası da kaşınıyor. Su an kanama vs.bir durum söz konusu değil. Büyük tuvaletimi yaparken suyla temas edince hafiften yaniyor. Özellikle bazı geceler çok kasiniyor her iki yer de. Sizce durum kötü mü?

  1. 🙂 muayene ile değerlendirmek gerekir.anal fissürünüz olabilir ama bunun yanısıra kıl kurduda olabilir
   Op.Dr.atilla Kaya

 9. Hocam benim de makatta aşırı terleme oluyo ve genelde yazın sıcak havalarda böyle oluyo yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. aşırı terleme tedavisi botulinum toksini enjeksiyonu ile yapılır.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?