Makatta Akıntı ve Kaşıntı

Makat bölgesinde akıntı ve kaşıntı yapan hastalıklar;Makatta kaşıntı ve akıntının birlikte olması şu hastalıkları akla getirir;anal dermatit (mayasıl) , fistül (anüs civarı ile bağırsak arasında yeni bir kanal oluşması ) , kondilom (anal siğil ) , fissür (yırtık-çatlak).

Mayasıl bir tür cilt hastalığıdır,anüs ve civarındaki cilt dayanıklılığını kaybeder, hassas, kalın,çabuk yaralanan, kaşımakla acıyan ve kanayan bir cilt halini alır.Aşırı temizlik,sabun kullanımı,acı,baharat,patlıcan,damtes yemek,dar kıyafet giymek gibi birçok sebeple ortaya çıkabilir.Tedavisinde kortizonlu kremler kullanılırdı ama kortizonun yan etkileri sebebiyle kısa sürede bırakılması gerekirdi bu sebeple hastalık tekrar ortaya çıkardı.Pruzon adlı merhem kortizon gibi cilt reaksiyonunu azaltırken ince bir koruyucu tabaka oluşturarak hastalığın daha çabuk düzelmesini sağlamaktadır. Pruzon makat ve genital bölge kaşıntılarına özel geliştirilmiş bir merhemdir.

Fistül;bağırsakla anüs kenarı arasında kanal oluşur ve bu kanaldan dışkıyla kirlenme sebebiyle sürekli akıntı olur.Normalde akıntı çok sorun yaratmaz ama zamanla akıntının ciltte yaptığı hasar kaşıntı ve yanmaya sebep olabilir.Tedavide fistülün tedavi edilmesi yeterlidir.

Makat kondiliomu ;Anüs bölgesinin siğilidir siğilin yüzeyinden salgı ve buna bağlı kaşıntı olur,siğilin tedavi edilmesiyle akıntıda kaşıntıda düzelir.

Anal fissür;Makat çatlağıdır.Çatlağın kendisi kaşınma yapabilir ayrıca çatlağın içinde iltihap olup akıntı yapabilir,fissür tedavi edildiğinde kaşınma ve akıntı düzelir.

Diğer kaşınma kıl kurdu, hemoroid, kadın bağı yada sentetik çamaşır giymek gibi sebeplerle olduğunda akıntı olmaz.

Akıntıya bağlı kaşıntılarda temel yaklaşım akıntının sebebinin ortadan kaldırılması olmalıdır,yoksa kısa sürede şikayetler yeniden başlar. Akıntının içindeki cildi tahriş eden maddeler ciltte kimyasal bir yanık olur ve savunma mekanizmasını bozar. Savunma mekanizmaları bozulan deri kendini yenilemekte zorlanır ve sorun devam eder. Op.Dr.Seher Şirin

 

banner ad
 1. Admin dedi ki:

  Hocam merhaba bnm bi şikayetim yoktu bi sabah kalktım makatta acı hissettim onemsemedim geçer diye aksama doğru daha fazla acimaya başladı yürürken otururken acı oluyor ve böyle nohut büyüklüğü kadar sislik olmuş baska kanama akinti gibi bosey yok sadece aci sislik var korkmaya başladım neden olabilir hiç bi şikayetim yokken birden oldu ne yapmalıyım önemli bisey olabilir mi?

  • Asistan dedi ki:

   kabızlık şiddetli ıkınma gibi durumlarda oluşan bir durum gibi tarif etmişssiniz ancak siz yinede muayene olmalısınız.

 2. Huseyin dedi ki:

  Merhaba bende uzun zamandır makatta kaşıntı oluyor disarida yurudugumde akıntı oluyor aşırı gaz cıkartıyorum bunun nedeni nedir

  • admin dedi ki:

   makattan akıntı kaşıntıya neden olur.muayene ile akıntının nedeni tespit edilmeli.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba uzun zamandır çektiğim bi sıkıntım var makatta sivimsi bı ıslaklık oluşuyor buda kaşıntı yapıyor ve orada bı tabaka oluşuyor. Yumurtaliklarimin altı da sürekli tahriş oluyor kabuk bağlıyor dökülüyor veya kasimayla dökülüyor sonra tekrar oluşuyor ne yapabilirim nasıl bı tedavi veya hangi bölüme doktora gitmeliyim

  • admin dedi ki:

   muayene ile değerlendirip akıntının nedenini tespit etmek gerekir.makat hastalıkları anüste şekil bozukluğuna neden olup akıntıya neden olabilir,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

line