Anüste Mantar Neden Olur?

Makatta mantarAnal bölge yapısı gereği nemlidir ve mantar oluşmasına yatkındır. Ama nemli bir alan olmasına rağmen diğer nemli alanlara oranla mantar hastalığının çok az rastlandığı bir yerdir. Bunun en önemli sebebi mantara karşı etki yapan bakteri yoğunluğu ve bölgeyi koruyan salgılar nedeniyle mantar etkenleri yerleşemez ve çoğalamaz. Bakteri olan bölgede mantar yerleşmesi zor olduğu için bu bölgede mantar hastalığına daha az rastlanır.

Anal dermatit denilen en sık kaşıntı sebebi olan mayasıl hastalığında sıklıkla mantar tedavisi önerilir ama asıl sebep mantar olmadığından genellikle mantar tedavisi hastanın şikayetlerini düzeltmeye yetmez ve hasta kaşıntı devam ettiği için başka tedaviler uygulamaktadırlar.

Vücutta mantarın en zor yerleştiği makat bölgesinde mantar tedavisi başlamak için mutlaka mikroskobik olarak mantarın varlığı kanıtlanmalıdır. Yoksa boş yere tedavi uygulanmış olur ve başarısızlıkla sonuçlanır.

Makat yakın vajina ve vulva mantar konusunda çok hassastır ve en sık görülen hastalığı mantarlardır. Bu bölgede mantarın sık görülmesi de makat muayenesi yapan doktorda yanılgıya sebep olabilmektedir. Ama vajinal mantar olanlarda makat mantarı olma ihtimali daha yüksektir.

Anal bölge kaşıntılarında akla mantar gelmesinin en önemli nedeni anal dermatit de denilen mayasıl hastalığının görünümünün mantara çok benzemesidir.

Anüs mantarı tedavisi

Seyrek de olsa makat bölgesinde de mantar görülebilmektedir, diğer bölge mantarları gibi mantar kremleriyle tedavi edilir, şikayetler tamamen düzelse de tedavinin 6-8 haftaya uzatılması hastalığın tekrarını engellemek açısından gereklidir. Çünkü mantar cilt altına yerleşir ve yeniden ortaya çıkmasına sebep olabilir. Mantar tedavisi başlandıktan sonra etkinin başlaması yani kaşıntının geçmesi için 2 hafta gerekir. Bu süre zarfında kaşıntıyı geçirmek için mantar kremine ek olarak 2-3 gün kaşıntıya yönelik tedavi alınabilir. Anal ve vajinal kaşıntı için “Pruzon” merhem kullanılabilir. “Pruzon” özellikle makat ve vajinal kaşıntı için üretilen bitkisel içerikli bir merhemdir.  Anüs bölgesi kaşıntılarının tedavisi için önerilen kaşıntı ilaçları kaşınma hissini ilk günde ciddi ölçüde azaltır.

 

50 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam ,
  Makat bölümde devamlı kaşıntı oluyor. Anüs yırtılması var normalde makatta ama genel cerrahi bir doktor mantar olduğunun bilgisini verdi. Çok terleme oluşuyor ve terleme ile birlikte kaşıntı yaşanıyor. Kaşımasam bile acı duyuyorum. Oturup kalkamıyorum. Proktolojiye görünmemi istedi çalıştığın için çok vaktim olmuyor maalesef ki. Öneride bulunabileceğiniz başka bir işlem var mı?

  1. anal fissürün tedavi edilmesi gerekir.hem fissür hemde aşırı terleme kaşıntıya neden olur.terleme içinde botilinum toksini enjeksiyonu tedavisi yapılabilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. lekelerim gecmiyo ne yapmam lazim

  1. lekeleriniz nerede?

 3. Kasiklarimda surekli pisik olusuyor mantar tedaviside gordum ama son gittigim 4 doktor mantar olmadigini strese bagli oldugunu soylediler. Ama kesin. Bir cozumunu bulamiyorum artik neredeyse pantolon giyemeyecegim ne olur yardim edin

  1. merhaba Hamdullah bey
   öncelikle eğer kilolu iseniz kilo vermeye çalışın.bunun yanısıra pişik oluşan bölgeyi yıkayıp kurulayıp,pruzon pomat sürün.pomatı sürdükten sonra eğer cilt kıvrımı varsa araya pamuklu bir bez yerleştirin.cilt yüzeyleri birbirine temas ederse pişik oluşma riski artar.kesinlikle pamuklu çamaşır giyin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Makat cevremde pisige benzer seyler cikti. Asiri yanma batma ve kasinti var. 3 gundur mantazol kullaniyorum. Ama gecmedi ne yapmam gerekiyor

  1. Muayene olmalısınız, egzama düşündürüyor. Muayene oluncaya kadar pruzon pomat kullanır, pamuklu çamaşır giyinip, sabun vb kimyasallar kullanmayın, kuru tutun.

 5. Merhaba hocam, makat bölgesinde anüs dahil komple kaşıntı var. Su temas edince sızlama oluyor. Kaşıntılan sonra ıslaklık oluyor. Görüntüde herhangi bir kızarıklık vs yok. Sebebi ne olabilir. Travazol kullanmak iyi gelirmi? Tavsiyede bulunursanız sevinirim.

  1. Merhaba,
   Yaygın kaşıntı olması egzama düşündürüyor, pruzon pomat kullanabilirsiniz. Ama nedenini tespit etmek için proktoloji uzmanına görünmelisiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makat Kaşıntısı © 2018

Sizi Aramamızı İster misiniz?