Anüste Kaşınma

Anüste kaşınma nedenleri denilince çok sebep akla gelir.Erişkinde bir çok sebep olsa da çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak paraziti,makat çatlağı ve pişik dışında pek sebep görülmez.

Erişkinlerde sebep olarak şunlar sayılabilir;

*Anal dermatit

*Kondilom

*Parazitler(kıl kurdu vs)

*Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)

*Baharat,patlıcan ve domates,çikolata,turşu tüketimi

*Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)

*Terleme

*Fazla oturmak

*Sert kaşıma tahriş yapar

*Anal bölgenin nemli kalması

*Makat çatlağı

Anal bölge kaşıntısına eşlik eden diğer belirtiler:

*Ciltte memeleşme

*Akıntı benzeri salgı ve pis koku

*Hafif ağrı.

*Özellikle geceleri artan kaşınma.

*Makat ve civarında ıslaklık hissi.

*Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)

*Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.

*Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.

*Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).

-Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid ve sedef.

Anüs kaşınması sebebinin nasıl teşhis edilir ?

Doğru teşhis muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Anal kaşınma tedavisi nasıl yapılır:

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Genellikle asıl sebep bulunamaz.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması gerekir.Bu önerilere ek olarak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Anal bölge kaşıntılarına özel geliştirilen pruzon merhem 1-2 günde şikayetlerin düzelmesini sağlar,pruzon merhem dışında tüm kaşıntılı olgularda kullanılan kortizonlu merhemlerde sorunun çözümünde yardımcı olur ancak kortizonlar uzun süreli kullanımda ciddi yan etki yapan ilaçlardır ve dikkatli kullanılması gerekir.

Makatta kaşıntı sebebinin ortadan kaldırılmaması durumunda şikayetler düzelse de tekrarlayabilir bu sebeple en doğru yaklaşım kişinin sebebi bulup onu yok etmesidir.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-neden-olur-nasil-gecer.html

banner ad
  1. admin dedi ki:

    beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemek için şu linke bakın.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/ ,şikayetiniz anal fissür düşündürüyor ama kanamanız olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı,muayene olma şansınız yoksa Anuflex kullanabilirsiniz.bu ürünü alabilmek için şu firma ile iletişime geçebilirsiniz.size direkt bana gönderdikleri mesajı atıyorum.(Ürünlerimizin yurtdışı gönderimi için, yetkili firma ile+905335088233 numaralı telefondan arayarak ya da WhatsApp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı gönderiler DHL EXPRESS ile yapılmaktadır.)
    Op.Dr.Seher Şirin

line